Pühapäev 22. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Pärnu pistiseafääri sattunud firmaomanikud on süüdimõistetud kelmid

Annika Matson 28. november 2006, 10:45

Lääne politseiprefektuuri
majanduskuritegude talitus kuulab üle Pärnu linnavalitsuse majandus- ja
planeerimisosakonna ametnikke, uurimaks, kas rannakabiinide kasutusse andmise
konkursil võtsid ametnikud pistist.

Tänavu veebruaris otsustas Pärnu linnavalitsus korraldada rannakabiinide kasutusse andmise eelläbirääkimistega pakkumise, millel osales kuus firmat.
Konkursikomisjon valis parima pakkumise tegijaks Maagi, kuid linnavalitsus otsustas sobiva pakkumise puudumisel konkursi nurjunuks tunnistada ning lubada rannakabiinide senisel kasutajal OÜ Zonnenzeinil veel ühel suvel tegevust jätkata.
Zonnenzein on asutatud 2004. aasta lõpul. Firma asutaja ja osaniku Priit Pahki ning juhatuse liikme Anna Fosti mõistis Pärnu Maakohus tänavu kevadel kokkuleppemenetluses süüdi grupiviisilises kelmuses suures ulatuses.

Nimelt deklareeris Pahk enda juhitavates osaühingutes Hoffa, Hansawerk, Pärnu Kommunist ja Revalkapital Grupp 2003. aasta lõpus kolmele töötajale tegelikult välja makstava summa asemel kuupalgaks 800 000 krooni – ühele 402 675 krooni ja kahele 266 175 krooni.
Jättes tööandjana neilt hiigelsummadelt maksud tasumata, parandas mees järgmise aasta algul esitatud deklaratsioone, näidates, et nii suurt palka pole kellelegi siiski välja makstud ja tegu oli eksitusega. Sellega vabanes ta sotsiaal- ja tulumaksu tasumisest. Samas jäid kuudeklaratsioonides palganumbrid muutmata.

Pettur teadis nimelt, et haigekassa teeb töövõimetuse väljamakseid haigestumisele eelnenud aasta keskmise päevatulu alusel. Ta oli teadlik ka sellest, et vahetult aasta algul maksuametis tehtud andmete muutmine eelmise aasta tuludeklaratsioonis ei muuda haigekassa jaoks andmeid töötaja aasta keskmise päevatulu arvutamisel.

Haigekassast saadud summad andsid töötajad üle firmajuht Pahkile ja tema elukaaslasest kaasosalisele Fostile, kes siis tagastasid inimestele raha, mida nad õigete andmete korral pidanuks töövõimetushüvitisena saama. Pahk võltsis ka ise oma töötajate nimele väljastatud töövõimetuslehti ja esitas neid haigekassale, võttes raha endale. Riigile tekitatud kahju katteks arestiti Pahki ühisvarakorterid Pärnus ja Tallinnas.

Pahk ja Fosti tunnistasid ennast kohtus süüdi ja neile mõisteti karistused grupiviisilise kelmuse ning dokumentide võltsimise eest. Pahk sai vanglakaristuseks 2 aastat ja 2 kuud kahe aasta pikkuse katseajaga, mille jooksul tema käitumise üle on kontroll kehtestatud. Kui Pahk kahe aasta jooksul oma võlga riigile ära ei maksa, tuleb tal ka reaalselt vangi minna. Lisakaristusena ei või mees lähema kahe aasta jooksul ühtegi ettevõtet juhtida. Anna Fosti karistuseks jäi poolteist aastat vangistust 18 kuu pikkuse katseajaga. Mõlemal lasub kohustus tasuda solidaarselt kevadeks 2008 riigile tekitatud kahju 375 725 krooni.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2006, 10:45
Otsi:

Ava täpsem otsing