Nokia kärpis prognoose

Tarvo Vaarmets 29. november 2006, 00:00

1-2aastase perioodi ärikasumi marginaaliks 15% varasema 17% asemel. Ettevõtte teatel on ennustatav kasumlikkuse alanemine eelkõige seotud Nokia Siemens Networksi tegevuse algusega.

"Nokia ja Siemensi lõimumine võtab aega," ütles Extelecon Consultingi analüütik Laureen Cook. "Käivitamine on valus - tuleb vähendada kulutusi, ühildada tehnoloogia," lisas ta. Nokia aktsia langes Helsingi börsil eile veidi enne selle sulgemist 15,24 eurole ehk 1,8%.

Nokia ja Siemens said Euroopa Liidu heakskiidu oma võrkude ühendamiseks 13. novembril. Selle sammuga loodi üksus, mille aastane käive peaks alates järgmise aasta algusest olema 15,8 miljardit eurot. Samuti suurendas Nokia kolmandas kvartalis oma turuosa Aasia arenevatel turgudel. Seal odavamalt müüdud telefonid toovad aga keskmise telefoni hinna alla ning langetavad ka marginaale.

Nokia ja Siemensi ühise võrguettevõtte ärikasumi marginaaliks prognoositakse järgmise paari aasta jooksul üle 10%.

"Me oleme ühiskontserni sihtmarginaalidega väga rahul," kinnitas ettevõtte finantsjuht Rick Simonson. "Võrgud opereerivad praegu madalamate marginaalidega," täpsustas ta.

Kahe mobiiligigandi võrdse osalusega ettevõte üritab osa saada põhiliselt Ericssoni valitsusalasse jäävast 65 miljardi dollari suurusest ruuterite, telefonilülitite ja baasjaamade turust.

"Nautimaks täielikult telefoniseadmete turu jätkuvat kasvu, oleme astunud tähtsaid strateegilisi samme. Samuti oleme võtnud oma turustuse ja disainieesmärgid teravamasse fookusesse. Usume, et Nokial on võimu koostada veelgi täiuslikum toodete portfell, mis tõstab sektori standardid uuele tasemele," oli Nokia juht Olli-Pekka Kallasvuo kindel.

Nokia kasvatas kolmandas kvartalis võrreldes mullusega oma turuosa kõikjal peale Põhja-Ameerika. Maailma teine mobiiltelefonitootja Motorola suurendas hoolimata raskustest Euroopas ja Ladina-Ameerikas samuti oma turuosa. Samsung Electronics ja Sony Ericsson Mobile Communications kergitasid käivet tänu nõudlusele kallimate telefonide järele.

Analüütikute arvates oli Nokia vana prognoos ülemäära optimistlik.

"Need ei ole tegelikult nii halvad uudised. Analüütikud ennustavad nagunii 2007. aasta marginaaliks 13,5% ja 2008. aastaks 13,7%," kommenteeris Nokia prognooside kärpimist Cheuvreux' analüütik Peter Knox.

"Veidi pettumust valmistab ainult kuni 10protsendiline turu kasvu prognoos," lisas ta.

FIM Securitiesi analüütiku Jussi Hyöty sõnul on Nokia enesekindel. "See on üsna huvitav, julge liigutus ettevõtte poolt. Eelmine kvartal oli toodete kirevuse tõttu üsna pehme ja madalamate marginaalidega," selgitas Hyöty.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing