Valitsus jättis euroga liitumise täpse kuupäeva määramata

30. november 2006, 23:16

Rahandusministeeriumi ettepaneku kohaselt
ei fikseerita praegu konkreetset euro kasutuselevõtu kuupäeva.

Kui senistes plaanides oli liitumistähtajaks märgitud 1. jaanuar 2008, siis valitsusele kinnitamiseks esitatud europlaanis kuupäeva fikseeritud ei ole, teatas rahandusministeerium. „Peame õigeks konkreetset euro kasutuselevõtu päeva praegu mitte seada,” ütles rahandusminister Aivar Sõerd. Ka Eesti Panga president Andres Lipstok, kes osales kabineti nõupidamisel, ütles, et ettepanek täpset kuupäeva mitte fikseerida on mõistlik.

Eelkõige erinevatest välisfaktoritest mõjutatuna on hinnatõus viimasel kahel aastal püsinud Eestis 4 protsendi juures ehk selgelt kõrgemal kui on praegu nõutav euroalaga liitumiseks. Eurotsooni keskmisest paar protsendi shy;punkti kõrgem inflatsioonitempo on kiire majandusarenguga riigi puhul normaalne. Ka madalad intressi shy;määrad näitavad inflatsiooni shy;probleemi puudumist.

Kuna hindade arengud muutuvad sageli kiiresti, on inflatsiooni rohkem kui paar aastat ette keeruline usaldus shy;väärselt prognoosida. Seetõttu pole hetkel võimalik ka täpselt hinnata, millal Eesti võiks hinna shy;stabiilsuse kriteeriumi täita ning euro shy;ala täisliikmeks saada. Sellest tulenevalt on europlaanis viited konkreetsetele kuupäevadele asendatud viidetega liitumisotsuse tegemise hetkele või lihtsalt €-päevale.

Vaatamata ebasoodsatele inflatsiooniarengutele soovib Eesti siiski euro kasutusele võtta niipea kui võimalik. Teiste nn Maastrichti kriteeriumite täitmisega Eestil probleeme ei ole. Niipea kui hinna shy;stabiilsuse kriteerium on täidetud, taotleb Eesti Euroopa Komisjonilt ja keskpangalt Eesti kriteeriumidele vastavuse hindamist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. November 2006, 23:14
Otsi:

Ava täpsem otsing