Kirglik muusika ja tants

Ülle Hallik 08. detsember 2006, 00:00

Kuivõrd hästi hispaania kuumad rütmid põhjamaalase südant soojendavad, räägib see, et Pepe Justicia flamenkotrupi kontserdile võib veel leida vaid üksikuid pileteid.

Pepe Justicia flamenkotrupp annab Eestis kontserte kuni pühapäevani. Lisaks Hispaania juhtivale flamenkokitarristile on laval samuti oma ala tippudest flamenkolauljad-tantsijad.

Paljudes maades eeskätt soolokitarristina tuntud Pepe Justicia tuleb Andaluusiast Jerez de la Fronterast - linnast, kus flamenko on sündinud ja kus ainsana flamenko traditsioonid tänini elavad. Selles linnas on sündinud tuntumad flamenkoartistid läbi ajaloo.

Pepe Justicia keevalise tehnika ja iseloomuliku kõlaga kitarrimängustiil on unikaalne ja äratuntav, seda laias skaalas "Aranjuezi kontserdist" flamenko, džässi ja popini.

Talle on antud kõrgeid auhindu, samuti on ta pälvinud kiitvaid hinnanguid ja kriitikat mitmesugustes muusikaajakirjades. Auhindu ja kriitikute kiidusõnu on jagunud teistelegi trupi liikmetele.

Eesti parimaid flamenko-spetsialiste Maria Rääk selgitab vaatajale, et flamenko kui hispaania mustlasmuusika, laiemas tähenduses elufilosoofia või elustiil, on sulam mitmest kultuurist, mis on otseselt või kaudselt läbi sajandite mänginud olulist rolli flamenko kodumaa Andaluusia ajaloos. Tänapäevases mõistes flamenko hakkas kujunema inkvisitsiooni kuldajal, 16. sajandil, kui katoliiklikud kuningad otsustasid puhastada Hispaania kõigist vähemusrahvustest, kes ei soovinud võtta vastu ristiusku.

Pagendatud asusid elama asustamata mägipiirkondadesse, kus sel kombel segunesid moslemi, juudi, india ning kristlik religioosne ja rahvamuusika ning arenesid ajapikku muusikavormiks, mida me tänapäeval tunneme flamenkona.

20. sajandi esimeseks veerandiks oli flamenko kommertsialiseerunud ja muutunud peamiselt kõrtsimeelelahutuseks.

Flamenko taassünd algas 1922. aastal, mil Federico Garc?a Lorca ja Manuel de Falla initsiatiivil korraldati Granadas esimene andaluusia rahvalaulu festival, et säilitada ja propageerida flamenkokultuuri.

Praeguseks on flamenkost kujunenud hispaania kultuuri lahutamatu osa. Samas on vanad mustlaskogukonnad, kus flamenko õitses ja arenes, kadunud või urbaniseerunud. See peegeldub eredalt noorema põlvkonna artistide loomingus, mis on tugevasti mõjutatud džässist, rokist, ja reggae'st, ning milles laulusõnad ei pärine enam rahvaluulest, vaid kajastavad tänapäeva suurlinna elu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:43
Otsi:

Ava täpsem otsing