Alampalga kokkulepe käeulatuses

Mariliis Pinn 10. detsember 2006, 20:07

Esmaspäeval jätkuvad Eesti Ametiühingute Keskliidu
(EAKL) ja Eesti Töö shy;andjate Keskliidu (ETTK) vahel läbirääkimised 2007.
aasta üleriigilise alampalga üle.

EAKL taotleb alampalga tõstmist praeguselt 3000 kroonilt 4050ni, töö shy;andjad on varem väljendanud valmisolekut tõsta alampalk 3500 kroonini, teatas EAKL.

EAKL lähtus oma nõuet välja töötades 2001.aastal ametiühingute ja tööandjate vahel sõlmitud kokkuleppest, mille kohaselt alampalga protsent keskmisest palgast peaks igal aastal suurenema, ulatudes 2008. aastal 41-ni. Vastavalt sellele kokkuleppele peaks alampalk 2007. aastal moodustama 39,5 protsenti keskmisest brutopalgast. Rahandusministeeriumi prognoosib järgmise aasta keskmiseks kuupalgaks 10 261 krooni.

Mõne aja eest läbirääkimised takerdusid, kui tööandjad teatasid, et ei soovi alampalka tõsta, kui riik suurendab sotsiaalmaksu miini shy;mumi vaid 100 krooni võrra, nagu sotsi shy;aal shy;minister välja pakkus. Eelmisel nädalal otsustas parlament siiski, et igakuine miini shy;mum shy;sum shy;ma, millelt tuleb maksta sotsiaalmaksu, tõuseb alates uuest aastast praeguselt 1400 kroonilt 2000 kroonini. Sotsiaalmaksu miinimummmäära tõusu osas olid ja on ameti shy;ühingud ja tööandjad lähedastel seisukohtadel.

“On väga hea, et Riigikogu suhtus tööturu osapoolte ühispöördumisse täie vastutus shy;tundega ning toetas meie pakutud kompromisslahendust,” ütles EAKL esimees Harri Taliga. “Loodan siiralt, et 2007. aasta alampalgakokkuleppele põleb fooris roheline tuli ning miski ei takista enam väärika tulemuse saavutamist.”

Üleriigiline alampalk kehtestati Eestis 1992. aastal ametiühingute, tööandjate ja valitsuse vahelise kokkuleppega. Viimasel viiel aastal on alampalga omavahel kokku leppinud Ametiühingute Keskliit ja Tööandjate Keskliit. Nende kokkuleppe alusel on valitsus andnud välja määruse

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. December 2006, 20:06
Otsi:

Ava täpsem otsing