Venemaad ohustab viinakriis

Harry Tuul 12. detsember 2006, 00:00

Venemaad tabas esimene kriis pärast, seda kui 1. juulist kehtestati ühtne riiklik automatiseeritud infosüsteem (EGAIS). Siis peatus alkoholi import täielikult ning pole siiani taastunud. Kohalikud viinatööstused kaotasid võimsuses 90 protsenti, kuid nüüdseks on nad uue süsteemiga kohanenud.

Nüüd võib aga viin poelettidelt üldse otsa saada, sest ametnikud ei suuda juba pool aastat paika panna kontrollseadmete paigaldamise ja jagamise reegleid. Nimelt peavad viinatootjad, kes pole 1. veebruariks paigaldanud piirituselugejaid ja liitunud üleriigilise infosüsteemiga EGAIS, oma tegevuse peatama. Ekspertide sõnul võib aga süsteemi juurutamiseks kuluda aasta.

Ajal kui tšinovnikud menetlevad, ostavad viinatootjad omal riisikol loendureid, teadmata isegi, kui palju neid tarvis on. Ainsaks allikaks on oletused. Loendur maksab olenevalt tüübist 0,2-0,5 miljonit rubla ehk 90 000-225 000 krooni. Ühte tehasesse on tarvis paigaldada 2-6 loendurit. Alkoholitootjate liidu hinnangul on pooled tööstused loendurid juba ostnud.

Teine pool on aga veelgi suuremas hädas, sest peamine loendurite tootja Arzamasskij seadmetehas ei tule tellimustega toime. Tehase esindajate sõnul on ooteaeg veninud juba 90 päevani. Seega need ettevõtted, kes esitasid taotluse oktoobris, ei saa kindlasti seadmeid enne 1. veebruari kätte.

Absurdsust lisab olukorrale tõik, et isegi kui loendur on olemas, ei saa ettevõte informatsiooni EGAISi kaudu edastada, sest ilma rahandusministeeriumi käsuta ei tööta teaduskeskus Atlas ühendusliideseid välja. Käsku aga seni pole. Kui ka programmi väljatöötamist mitte arvestada, kulub selle paigaldamiseks ja testimiseks vähemalt pool aastat. Infotöötlusprogrammi loomiseks kulub aasta.

Saanud aasta alguses kibeda õppetunni, toodavad tehased lattu. Kuid on selge, et uue aasta vastuvõttude ja 2006. aasta esimese kriisi mõjul ei jätku sellest kauaks. Ainuke lootus on, et ametnikud lükkavad üleminekutähtaja edasi.

Reedel aga kutsus Vene tarbijakaitse föderaalbüroo pealik Gennadi Oništšenko Venemaa elanikke üles võtma uut aastat vastu ilma alkohoolsete jookideta. "Ma soovin kõigile alkoholivaba uut aastat. Seda kõike seepärast, et see toob kasu," ütles Oništšenko, kes ise ta ei tarbi alkoholi veendumuste pärast.

Eestit pole Venemaa arengud mõjutanud. Dunkri Kaubanduse ASi turundusjuhi Rainer Uri sõnul toovad nad Venemaalt viina, kuid mingitest probleemidest ta kuulnud ei olnud. "Meil kaubad liiguvad ja probleeme ei ole," märkis ta vaid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing