Saviliiva - liivale kirjutatud projekt

ÄP 13. detsember 2006, 00:00

Kel on, sellele antakse juurde - see on vana tõde. Äripäeva tänase uudise järgi loositi soodsa hinnaga kinnisvara nendele, kel majad-korterid ammu olemas. Tallinna linna suuremeelne kingitus kinnisvaraspekulantidele?

Äripäeva toimetuse arvates ei tule linna korraldatud kinnisvaraarendusest kunagi head nahka. Mõte toetada soodsama elamispinnaga sundüürnikke ja lastega peresid kukkus suurejooneliselt läbi.

Kui mõte oli üllas, siis teostus lörtsis kõik. Loosimisel ei peetud oluliseks, kas osavõtjatel juba on kinnisvara või mitte. Abilinnapea Taavi Aasa sõnul oleks kitsendused tekitanud küsimusi: miks just niisugused piirangud? Võimalik, et oleks.

Ent kuivõrd projekt oli mõeldud sundüürnikele ja noortele peredele, kellel vaevalt kinnisvara jalaga segada on, siis mingi piirang senise kinnisvara osas oleks võinud olla.

Spekulandid juba ei jäta maas vedelevat raha üles korjamata - seda polnud vist raske ette näha.

Tõsi, alati jääb võimalus, et senine kinnisvara on elukaaslase, vanemate või ämma-äia nimele vormistatud. Ent mingisugune sõelumine oleks siiski kinnisvarahuviliste seas toimunud. Ja mõni sihtgrupi esindaja, kellele rajoon oli mõeldud, oleks saanud veel Saviliivale kolida, suurendades projekti kasutegurit.

Praegu läks 214 majast või korterist näiteks sundüürnikele vaid 64.

Saviliiva-tüüpi projektide läbikukkumine on sarnane sotsiaalmajadega. Ka sotsiaalmajadesse kolisid elama keskmisest jõukamad inimesed, sealhulgas lausa tipptasemel poliitikud. Tõelisel puudusekannatajal polnud sotsiaalmajja asja, sest puudus seegi raha, millega sotsiaalmaja üüri maksta. Võib nentida, et linnavalitsuse elamuprojektid toetavad kui mitte muud, siis jõuka keskklassi teket.

Saviliiva näitel võib vastu väita, et meil toimib turumajandus ja kehtib põhimõte: kes ees, see mees. Samuti ei tee paha, kui ka õnn teinekord naeratab (antud juhul loosi näol).

Ent sellegipoolest linn ei pea aktiivselt osalema kinnisvaraarenduses, laenu- ja kinnisvararallile hoogu juurde lükates.

Süveneb mulje, et Tallinna linnavalitsust eriti ei huvitagi, kes sotsiaalprojektideks mõeldud kinnisvara lõpuks enda valdusse saab.

Saab ju valijate häältepüüdmiseks mõeldud reklaamilinnukese kirja iga projektiga, mis rohkem või vähem õnnestunud. Samuti astutakse nii sammuke Tallinna elanike arvu suurendamiseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:29
Otsi:

Ava täpsem otsing