Kuritegelikul teel saadud vara saab edaspidi konfiskeerida

13. detsember 2006, 15:26

Riigikogu kiitis täna 72 poolthäälega heaks
kriminaalsel teel saadud tulu konfiskeerimise eelnõu, mis lihtsustab oluliselt
kriminaalsel teel saadud tulu, nagu näiteks autode, majade ja pangaarvete
konfiskeerimist.

Vastu ega erapooletuid hääli ei olnud, teatas justiitsministeerium.

Justiitsminister Rein Langi sõnul on kehtiva seaduse alusel võimalik süüdlaselt konfiskeerida vaid vara, mis on otseselt saadud konkreetse kuriteo toimepanemisest.

„Praktika aga näitab, et sellisest käsitlusest üksi ei piisanud. Uue eelnõuga laiendataksegi vara konfiskeerimise aluseid ehk siis kuriteo või väärteoga saadud vara kuulub reeglina konfiskeerimisele. See edastab väga selgelt sõnumit, et süütegude toimepanek ei ole tasuv tegevus,“ rõhutas justiitsminister.

Seda printsiipi võib muuta vaid siis, kui konfiskeerimine on täiesti ebaproportsionaalne või riigile ebamõistlikult kulukas. Eelnõu ühe autori, justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika asekantsler Martin Hirvoja sõnul on kriminaaltulu konfiskeerimine asendamatu ja rahvusvaheliselt tunnustatud vahend võitluses organiseeritud kuritegevusega. „Lisaks takistab see kriminaaltulu kasutamist uute kuritegude ettevalmistamiseks ja toimepanekuks ning aitab vältida kriminaalsel teel saadud tulu imbumist legaalsesse majandusse,“ lisas Hirvoja.

Täiendatakse ka kolmandatelt isikutelt konfiskeerimise korda, näiteks võib riik ära võtta ka vara, mille kolmas isik omandas kuriteo toimepanija arvel, temalt saadud kingitusena või muul viisil turuhinnast oluliselt soodsamalt. "Selle näiteks võiks tuua taolised juhtumid, kus suurt kuritegelikku tulu toonud organiseeritud kuritegevuses süüdi mõistetud isik vormistab vara omanikuks oma vanaema või lapsed, samuti kui ta kingib pojale Ferrari või armukesele maja," selgitas Martin Hirvoja .

„Igal juhul on aga kaitstud isik, kes soetab vara turuhinnaga, isegi kui ta ostab selle tuntud kurjategija käest- välja arvatud juhul kui ta teab, et vara võõrandatakse talle konfiskeerimise vältimiseks,“ kinnitas Hirvoja.

Laiendatud konfiskeerimist hakatakse kohaldama neile kuritegudele, millele seni kehtis varaline karistus, nagu näiteks alaealise prostitutsioonile kaasaaitamine, narkootilise ja psühhotroopse aine suures koguses ebaseaduslik käitlemine või kuritegelikku ühendusse

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. December 2006, 15:26
Otsi:

Ava täpsem otsing