Kuulutuse peale ministriks

Mariliis Pinn 15. detsember 2006, 07:21

Austraaliast idas asuv 323 saarest koosnev
väikeriik Fidži elas 5. detsembril läbi järjekordse riigipöörde, misjärel
võimule tulnud sõjaväelased otsustasid leida valitsusliikmed ajalehekuulutuse
kaudu.

Töökuulutus ilmus kohalikus lehes Fiji Times reklaamilehtedel kinnisvarakuulutuse ja troopikareisiteate vahel. Nii peab ministrikandidaat omama "väljapaistvaid isikuomadusi" ega tohi olla kriminaalselt karistatud. Lisaks peab omama kümne aastast tööstaaži ja olema majanduslikult kindlustatud. Muuseas ei lubata riigi etteotsa inimesi, kes on varasemas elus läbi teinud pankroti.

Võimu haaranud sõjaväelaste hinnangul peaks ministeeriumide mehitamine kuulutuse abil vähendama riigiametnike korruptsiooni. Hunta esindajad ootavad kampaaniast suurt tulu, öeldes et avaldusi on juba laekunud.

"Lugedes seda uudist, tekkis endalgi kiusatus oma CVd veidi kõpitseda ning ära saata. Kes võiks parem ministriks olla kui politoloog, kes parasjagu õpetab kursust demokratiseerimisest," naljatles Tartu Ülikooli võrdleva poliitika professor Vello Pettai, kes peab seda valitsuse kokkupanemise pretsedendituks mooduseks. "Harilikult on putši läbiviijatel juba teada, keda nad edaspidi ametisse panevad. Kuid võimalik, et riigipööre tuli nii äkitselt, et ei olnud võimalust asja põhjalikumalt ette valmistada," lisas ta. Samas võib tema sõnul lehekuulutus olla vaid mulje jätmiseks, et uus juhtkond otsib värsket verd, tegelikult määrab ta ametisse ikka enda jaoks usaldusväärsed näod.

Ka Eesti Välispoliitika Instituudi juhi Andres Kasekampi sõnul on see väga ebatavaline viis valitsust moodustada. "Muidugi demokraatial ja sõjaväelisel diktatuuril on ministrite leidmiseks erinev viis," lisas ta.

Üldiselt ei ole aga ministrite leidmise viisidel praegusel juhul Kasekampi hinnangul mingit vahet, sest riigipööre oli põhiseadusevastane ning kukutatud peaminister oli demokraatlikult valitud ainus legitiimne valitsusjuht.

Peaminister on juba määratud. Nimelt määras hunta liider ja isehakanud president Voreqe Bainimarama tagandatud valitsusjuhi Laisenia Qarase asemele uueks peaministriks Dr Jona Baravilala Senilagakali, kes esimese sammuna saatis parlamendi laiali.

Tegemist on neljanda riigipöördega 20 aasta jooksul. Viti Levu saarel asuvas pealinna Suvas peaks uus valitsus moodustatama juba lähipäevil.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. December 2006, 07:21
Otsi:

Ava täpsem otsing