Pooled eestimaalased teenivad alla 5500 krooni

Mariliis Pinn 29. detsember 2006, 09:01

Ehkki statistika järgi ületas keskmine palk
sügisel 9000 krooni piiri, teenib umbes pool eestimaalastest veel praegugi
puhastulu vähem kui 5500 krooni kuus, selgub värskest uuringust.

Statistikaameti avaldatud palgauuring lubab üsna kindlalt väita, et ehkki keskmine palk juba läheneb maagilisena näivale 10 000-le, on niinimetatud mediaanpalk, millest suurema ja väiksema palga teenijad jagunevad täpselt pooleks, umbes 7300 krooni, kirjutas Postimees.

Kui maksud maha arvata, jääb sellest töötajale kätte viis ja pool tuhat krooni, mis kattub enam-vähem kahelapselise pere vaesuspiiriga. Sama uurimuse järgi teenib umbes kaks kolmandikku palgasaajaist alla keskmise palga.

Mediaanpalk iseloomustab reatöötaja majanduslikku olukorda paremini kui keskmine palk, kuna viimase paisutavad üles vähesed ülisuure palga teenijad. Statistikaamet avaldas eile mediaanpalga uuringu esmakordselt, kuna mediaanpalka arvutada on märksa töömahukam kui tavapärast keskmist palka.

Et tänavu oli kolmanda kvartali keskmine palk pisut alla 9100 krooni, võib mediaanpalga suuruseks hinnata umbes 7300 krooni. Tegemist pole siiski statistikaameti hinnanguga, vaid Postimehe arvutusega.

Suurim mediaanpalk oli mullu oktoobris Harjumaal, kus brutotunnitasu oli 42,9 krooni, mis jäi keskmisele tunnipalgale alla 12,1 krooni võrra. Väikseimad olid tunnitasud Ida-Viru ja Jõgeva maakonnas, mõlemas 29,8 krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2006, 09:01
Otsi:

Ava täpsem otsing