Suurpangad manguvad emalt taskuraha

Tõnis Oja 10. jaanuar 2007, 00:00

Vähemalt selline mulje jääb, kui lugeda Hansapanga endise juhi Indrek Neivelti möödunud reedel Eesti Päevalehes ilmunud kommentaari.

Äripäeval soovitas ta selle aasta majandusprognoosi küsida Mart Laarilt, kes Hansapanga emapanga nõukogu liikmena olevat üheks otsustajaks, kas rahapaja kraanid keeratakse kinni või mitte. Rootsi emapankade otsustavat tähtsust riiki saabuva krediidiliinide üle on toonitanud ka SEB Ühispanga ökonomist Hardo Pajula.

Väga kummaline on lugeda sellist juttu Eesti panganduse köögipoolt väga hästi tundvatelt inimestelt. Kas tõesti pole meie kaks suuremat panka, kelle varad moodustavad üle 90% pankade varade kogumahust, iseseisvad krediidiasutused, kes hangivad turult krediite võimalikult madala intressi ja võimalikult soodsamate tingimustega? Kas tõesti peavad pangad manguma emapankadelt krediidiliine nagu lapsed vanematelt taskuraha? Ometi on reitinguagentuurid omistanud nii Hansapangale kui ka SEB Eesti Ühispangale korralikud krediidireitingud, tänu millele oleks neil teoreetiliselt võimalik turult suhteliselt madala intressiga laenu saada, nagu seda teeb Eesti Energia.

Ilmselt on aga see võimalus ainult teoreetiline, sest paistab, et emapangad kontrollivad siinsete tütarettevõtete, mis muu hulgas satuvad olema ka siinse pangandusturu valitsejad, tegevust tugevamini, kui see iseseisvas äriühingus peaks olema. Vägisi jääb mulje, et Hansapanga ja SEB Eesti Ühispanga puhul ei ole tegemist mitte iseseisvate pankadega, vaid pigem Rootsi pankade filiaalidega, mille tegevuseks on vaid administratiivse töö korraldamine.

Muidugi ma dramatiseerin veidi üle, aga selline olukord on riigi rahandussüsteemile tegelikult üsna ohtlik. Ja see oht ei pruugi tuleneda mitte üksnes eurole ülemineku edasilükkamisest, millele viitab Indrek Neivelt, vaid suvalisest ideest, mis Swedbanki või SEB nõukogu liikmetele pähe võib tulla. Seepärast on väga hea, et Swedbanki nõukogu liikmeks on Mart Laar, kes tunneb siinseid olusid. SEB osas on rumalate otsuste risk tunduvalt suurem.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing