Poola - koht kapitali kaasamiseks

Andres Kaljo 15. jaanuar 2007, 00:00

Uutest liikmesriikidest suurimas majanduses Poolas hallatav 55 miljardi eurone kapital otsib investeerimisvõimalusi. Balti ettevõtete roadshow'd Poolas on andnud väga häid tulemusi, lisaks on avanenud võimalus Balti ettevõtete noteerimiseks Varssavi börsil.

Võrreldes Baltimaadega, on Poola ettevõtted suhteliselt kõrgemalt hinnatud. Ühed põhjustest on nii siseturu potentsiaal kui ka arengus taga olevatele lähiturgudele laienemisega seonduvad väljavaated (Ukraina, Rumeenia, Bulgaaria, Valgevene jt). Peamine põhjus on aga Poola kapitalituru tugevus ja maht, millele pani aluse pensionireform ning avatud pensionifondide teke. Tekkinud kohaliku kapitali baas, mis on tänaseks kasvanud 55 miljardi euroni ning kasvab edasi, on uutest liikmesriikidest suurim.

Suhteliselt madalama P/E suhte kõrval pakuvad Balti ettevõtted Poola fondijuhtidele huvi ka investeeringute portfelli mitmekesistamise võimalusena. Regiooni tugev majanduskasv ning ELi välisabi kajastub ka Balti aktsiates, samas on need vabad Varssavi, Praha ja Budapesti turgudele omastest riskidest.

Kapitali liikumine Eesti ja Poola vahel on seni olnud üsna vähene, kuigi Poola on Eesti peamine kaubanduspartner Kesk-Euroopa riikide seas. Eesti Panga andmetel olid Eesti ettevõtted 2005. aasta lõpu seisuga investeerinud Poolasse 81 miljonit krooni. Poola otseinvesteeringute positsioon Eestis oli 245 miljonit krooni. Äriregistri andmetel tegutses Eestis 2006. aasta alguse seisuga 34 Poola osalusega äriühingut. Ka Balti börsiettevõtetesse on poolakate investeeringud olnud tagasihoidlikud, Eesti investorite huvi Poola börsifirmade vastu on olnud mõnevõrra suurem.

Poola investorite huvi Balti riikide vastu on aga selgelt kasvamas. Suprema Balti ja Poola kontorite kogemused Poola institutsionaalsete investoritega on näidanud, et nad on valmis investeerima Balti börsidel noteeritud ettevõtetesse - nii juba noteeritud kui ka IPOt korraldavatesse ettevõtetesse. Näiteks roadshow'd Eesti Baltika ja Tallinkiga ning Leedu PSTga on kaasa toonud arvestatavad investeeringud ning aktsiahinna tõusu. Käimasolevaid ettevõttetutvustusi saadab samuti suur huvi.

Möödunud aasta lõpus sõlmis Suprema Varssavi väärtpaberibörsiga lepingu, millega liitus börsi esmase avaliku pakkumise ehk IPO Partneri programmiga. Poola investorite kaasamist tasuks kindlasti kaaluda ettevõtetel, kes soovivad mitmekesistada oma investorbaasi, kasvatada ettevõtte väärtust ning suurendada aktsiahinna stabiilsust.

Meiega samas piirkonnas asuvate investoritena on Poola fondijuhtidel kergem mõista Baltimaades toimuvaid arenguid võrreldes kaugemal lääne pool asuvatest Euroopa kolleegidest, USA investoritest rääkimata.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing