Tippaja saated täis vägivalda

Anne Oja 16. jaanuar 2007, 00:00

Eriti vägivaldne oli eelmine, 2005. aasta sügisel alanud telehooaeg, kus ligi pooled tippajal näidatud saated sisaldasid vähemalt üht vägivallalõiku.

Organisatsiooni president Tim Winters märkis, et kasvanud pole mitte ainult vägivalla näitamine, vaid ka vägivaldsete kuritegude üle arutletakse põhjalikumalt ning näidatud stseenid on graafilisemad.

Uuring märgib, et keskmine Ameerika noor näeb aastas telerist rohkem kui tuhandet mõrva, vägistamist ja kallaletungi. Õhtul kella kaheksast kuni üheksani kasvas vägivallastseenide arv 45 protsenti, järgnevatel tundidel vastavalt 92 ja 167 protsenti. Kõnealused vägivalda näitavad programmid on eestlastelegi tuntud "C.S.I. kriminalistid", "Meedium", "Kiirabihaigla", "Põgenemine" ja "Dr. House".

Vanemate Televisiooninõukogu pakub ülevaadet, millistes saadetes on kõige rohkem vägivalda, seksi ja ebatsensuurset keelekasutust, märgistades programmid kas punase, rohelise või kollase tulega. Nii on nende kodulehel punase tulega tähistatud ka Eesti vaatajatele tuttavad seriaalid "Grey Anatoomia", "Meeleheitel koduperenaised", "24" ja "Teadmata kadunud".

Me ei saa vägivalda sisaldavaid filme ära keelata, saame aga aidata lastel neist aru saada. Saateid võiks telekavas tähistada nii, et oleks kohe näha, kas need on lastele soovitatavad või mitte.

Esimene uuring televägivalla mõju kohta korraldati Eestis 1995. aastal. Tuleb meelde, et lasteaiaõpetajate sõnul soovivad lapsed filmides nähtut katsetada oma kaaslaste peal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing