Laupäev 10. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Spordijooke tarbitakse valesti

Signe Sillasoo 19. jaanuar 2007, 00:00

Spordijookide eesmärk on anda energiat. Jookides leiduvad süsivesikud taastavad organismi jõuvarusid, elektrolüüdid aitavad vältida füüsilisest koormusest tingitud lihaskrampe. Vesi organismis tekkivaid puudujääke nii hästi ei taasta.

Kaubandusvõrgust kergesti kättesaadavaid jooke - Isostar, Powerade, Sporditäht, Arctic Slim Line ja Fat Burner - võib lahterdada kahte rühma. Energiat andvad spordijoogid, mille hulka kuuluvad kolm esimest, ning rasva põletavad ja L-karnitiini sisaldavad Fat Burner ja Arctic Slim Line. Tegemist on täiesti erinevate tootegruppidega.

Arctic Spordi rühmatreener Agro Ader toob välja spordijookide oskamatu tarbimise. "Valesid jooke juuakse valel ajal ja vale eesmärgiga," toonitab ta. Ader on täheldanud, et tihti tullakse trenni ja juuakse pärast pingutust L-karnitiini sisaldavaid jooke: "Trenn lõpetatakse tavaliselt siis, kui aine mõjuma hakkab, peale juuakse aga süsivesikuid. Mingit mõju sellel ei ole ja tulemust see ei anna."

Spordijooki valides soovitab Argo Ader vaadata, mida toode sisaldab. "Mina lähtun spordijooki valides süsivesikute kogusest," selgitab Ader.

Ka vee tarbimine peaks kuuluma treeningu hulka. Eelkõige on see vajalik, et vältida füüsilise koormuse tagajärjel tekkivat veepeetust. "Kui trenni tullakse ühe kaaluga, peaks sealt ka lahkuma sama kaaluga. Nii palju tuleks vahepeal vett juua," mainib Argo Ader rusikareeglit.

Fat Burner ja Arctic Slim Line spordijookide hulka ei kuulu. "L-karnitiini sisaldavad joogid ei täida seda eesmärki, mis on spordijookidel," rõhutab Ader. Nende eesmärk on põletada organismis rasvu. Tarbida tuleks neid umbes 40 minutit enne treeningut. Trenni jõudes on jook organismi imendunud ja aitab füüsilise koormuse ajal kehasse talletunud rasva energiaks ümber töödelda.

"Organism ei omasta rohkem kui tuhat milligrammi L-karnitiini tunnis," hoiatab Ader. 2500 mg L-karnitiini sisaldava Fat Burneri tarbimine on mõistlik mitmetunnise treeningu peale ühtlaselt ära jagada. "Tasuks juua natukene enne trenni, siis trenni ajal ja viimane osa võiks jääda pärast trenni," selgitab treener.

Maiko Aro, Leksi 44, kergejõustiklane
Spordijooke valin maitse, hinna ja süsivesikute rohkuse järgi. Samas tuleb joogipulber pidevale tarbijale kindlasti odavam. Oluliseks plussiks on pulbri juures ka see, et joogi maitset saab vastavalt soovile reguleerida. Vitamiinid on spordijookidesse tööstuslikult lisatud, paljud neist ei pruugi organismile üldse mõjuda. Looduslikest toiduainetest saab kõik vajaliku kindlasti palju suuremas koguses ja kiiremini kätte.

Spordijooki ja vett kõrvutades eelistan kindlasti spordijooki. Vesi ei sisalda üldse süsivesikuid ja ei imendu nii kiiresti kui spordijook.

Kadri Sõggel, Järveotsa SK, ujuja
Spordijooki valin maitse järgi. Mõni jook võib küll kasulik olla, aga kui ta ikka võika maitsega on, siis ma ei suuda seda juua. Mingeid kindlaid aineid ma jooki valides taga ei aja.

Samas on head ka pulbrid. Pluss on see, et neid saab laagrisse ja mujale kaasa võtta ning vajadusel kohe teha. Valmisjoogid on muidugi mugavamad, aga pulber on suuremas koguses ostes odavam.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing