Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Abstraktsete maalide lummus Haus Galeriis

Tiina Kolk 26. jaanuar 2007, 00:00

ERKIs disaini ja graafikat õppinud Tiit Jaanson esitleb Haus Galerii näitusel 12 abstraktset maali, millest suurem osa on tehtud mullu, vaid mõned neist on lõpetatud aastal 2007.

"Need tööd on loodud selle mõttega, et need mõjuksid tervikliku kompositsioonina," sõnab kunstnik.

Suuremad teosed on Jaanson maalinud oma koduaias Türil. Niisuguses avaras "ateljees" pole vaadet piiravat lage ega seinu ja molbertil pooleliolevat pilti saab seirata lähemalt või kaugemalt, läbi lillede või põõsa tagant.

"Kui kooli kaitsvaid seinad mind enam ei ümbritsenud, pidin ise oma tee leidma. Õppeülesandeina olin kujutanud realistlikke tööstusmaastikke, portreid jms. Nüüd otsustasin astuda sammu edasi, vaadata ümbritsevat laiema pilguga, abstraktsemalt ja mängulisemalt," jutustab Jaanson.

1990ndate alguses töötas kunstnik mõne aja Estonia teatris. Suures maalisaalis, kus päeval kujundati dekoratsioone, jäädvustas ta õhtuti omi ideid lõuendeile. Sel ajal hakkas ta tegema mitmekihilise faktuuriga pilte.

"Teatris on ju igasuguseid materjale - riiet, paberit jms. Hakkasin neid omavahel sobitama ning alusmaalile kleepima. Vahel koosnevad pildid 6-8 kihist. Igas mu abstraktses maalis on ka taaskasutatud komponente," naljatab kunstnik. Osa teoste fragmente otsib ta meelega äravisatud esemete seast.

Muidugi on Jaansoni segatehnikas abstraktsioonid töömahukad. Kõigepealt teeb mees visandeid ja kui materjalid on koos ning faktuurid paigas, hakkab kunstnik koloriiti valima. Alumised kihid katab ta akrüülidega, nüansse lisab õlivärvidega. Tema maalide värvikeel on väga meeleolukas. Sõltuvalt vaataja vastuvõtuvõimest, võivad pildid täna rääkida ühte, homme aga hoopis teistsugust lugu.

"Jätan oma maalides otsad lahtiseks ja lasen vaatajal mõelda ning näha seda, mida ta tahab," sõnab Tiit Jaanson.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:44
Otsi:

Ava täpsem otsing