Pühapäeval näeb suurima raha eest ostetud reklaame

Kertu Ruus 02. veebruar 2007, 00:00

Analüütikute hinnangul võib finantssüst, mille aasta spordisündmus selle ülekandjale CBSi televõrgule annab, toetada ka meediafirma aktsiat.

Ameerika jalgpalli finaal on ilmselt ainus teleülekanne, kus reklaame ei vaadata kui tüütut kohustust. Iga ameeriklane teab, et Super Bowli ajal näidatavad reklaamid on midagi erilist, tihti vaid selleks üheks korraks toodetud tippsaavutused, millest räägitakse järgmisel päeval töö juures sama palju kui dramaatilistest hetkedest väljakul.

Tuginedes just sellele ja prognoosile, et sel pühapäeval vaatab Super Bowli ligi 90 miljonit inimest kogu maailmas, sh ligi 40% Ameerika kodudest, küsibki CBS tänavustelt reklaamiandjatelt rekordilise summa. 30 reklaamisekundi eest tuleb välja käia 2,6 miljonit dollarit ehk üle 30 miljoni krooni.

Kümme aastat tagasi maksis seesama pool minutit vaid 1,2 miljonit dollarit, kuigi vaatajaskond oli Super Bowlil ka siis ligikaudu sama suur. Mullu maksis reklaamiminut 2,5 miljonit dollarit ja kokku müüs siis mängu üle kandnud ABC Forbesi andmetel reklaami 154 miljoni dollari eest.

Tänavuste reklaamijate seas on nt börsifirmad Anheuser-Busch, PepsiCo, General Motors ja Revlon. Ka Coca-Cola, mis viimati ostis Super Bowlile reklaamiaega 1998. aastal, teatas oma kavatsusest kolme reklaamiga välja tulla.

Mitmed ettevõtted, sh General Motors ja Doritos, otsustasid sel aastal aga korraldada avaliku konkursi ning eetrisse pääsevad parimad isetehtud amatöörreklaamid.

Kuidas võiks see ühekordne sündmus mõjuda aasta tagasi New Yorgi börsil noteeritud CBSi aktsiale? CNN Money kirjutas esmaspäeval, et CBS on olnud tunduvalt edukam oma endisest emafirmast Viacomist ning Super Bowli tulekuga võib praegu mõistliku hinnaga aktsia olla ostmist väärt.

Kui CBS Viacomist aasta tagasi eraldus, olid investorid ettevaatlikud. Kuid CBS, millele kuulub lisaks CBS TV-le ka kasumlik välireklaamiäri ning kirjastaja Simon & Schuster, on Viacomi oma tulemustega löönud. Lahkulöömisest alates on CBSi aktsia tõusnud üle 20%, samas kui muu hulgas MTV ja Paramounti filmistuudio omaniku Viacomi aktsia on teinud läbi 4protsendise languse. Kolmandas kvartalis kasvas CBSi ärikasum 4%, 646 miljoni dollarini. Neljanda kvartali tulemused tehakse teatavaks sellel kuul ning analüütikud ootavad häid sõnumeid. "Usume, et see aktsia toob investorile aja jooksul usaldusväärse kasumi," märkis Stanford Financial grupi analüütik Frederick Moran CNNile. Ta lisas, et aktsia dividenditootlus on 2,5%.

Tõsi, CBS ei ole CNN Money andmetel kõige atraktiivsem meediaaktsia. Kui CBSilt oodatakse aasta lõikes 9protsendist kasumi kasvu, siis näiteks Disney (millele kuulub ka eelmisel aastal Super Bowli näidanud ABC) kasumi kasvuks oodatakse 14% ning Foxi omaniku News Corpi kasvuks 19%. Kuid analüütikute hinnangul on see vahe juba aktsia hinnas sees.

Investorile võiks olla rõõmsaks uudiseks seegi, et Super Bowl võib suurendada ka CBSi teiste saadete vaadatavust, eriti erandkorras pühapäeval kohe pärast spordisündmust eetrisse mineva seriaali "Criminal Minds" oma.

Forbesi koostatud maailma väärtuslikumate spordisündmuste brändide edetabelis on Super Bowl 379 miljoni dollariga esikohal. Järgnevad suveolümpiamängud 176 miljoni dollari ja jalgpalli MM 103 miljoni dollariga.

Reklaamijail on küllalt teisigi kohti, kuhu panna poole minuti eest küsitavad 2,6 miljonit dollarit, nendib ajakiri Forbes.

Nii saab selle raha eest paigutada toote 50 filmi, telesaatesse, laulu ja videomängu. Selle eest saab osta ka kaks hiiglaslikku välireklaamistendi New Yorgis Timesi väljakul, kus miljon inimest näevad seda iga päev terve aasta jooksul. Super Bowli ajal maksavad reklaamiandjad ka kuni 85% rohkem, kui nad maksaksid kokkuvõttes sama suure vaatajaskonnani jõudmise eest tavaliste tippaja telesaadete ajal.

Samas ei ole põhjust suurpäeva investeerimist alahinnata. USA jaekaubandusliidu uuringu andmetel on mäng ise kõige olulisem küll 32% ameeriklaste jaoks, kuid tervelt 18% vastanuist teatas, et vaatavad ülekannet eelkõige reklaamide pärast.

Ettevõtjatele maksab USA jalgpalli finaal tootlikkuse kadudena kokku 800 miljonit dollarit, kirjutas Washington Business Journal eelmisel kolmapäeval.

Kadu tuleb ajast, mis töötajad kulutavad peamiselt aasta spordisündmuse finaalile eelneval nädalal.

Leht kirjutas konsultatsioonifirma Challenger, Gray & Christmasi uuele uuringule tuginedes, et vaid 10 minutit, mis inimesed kulutavad töö ajal reklaamidest rääkimisele, kihlvedude sõlmimisele või internetis uue teleri ostmisele, tähendab riigile suuri kulusid. Samas nendib uuring, et kuigi töötajate tootlikkus langeb, suurendab sündmuse üle arutlemine nende ühtsustunnet.

Uuringu läbi viinud konsultatsioonifirma juht John Challenger lisas MarketWatchile, et ligi 6% ameeriklastest ehk 2,5 miljonit inimest ei ilmu pärast mängu esmaspäeval tööle.

Sel nädalavahetusel ei hinga Super Bowli rütmis sugugi vaid turundusspetsialistid ja kihlveokontorid.

New Yorgi börsil noteeritud Domino's Pizza teatas Forbesile, et ettevõte müüs mullu Super Bowli päeval 1,2 miljonit pitsat - ehk pea ühe Eesti rahva jagu.

USA jaekaubandusliidu värskest uuringust "Tarbijate Super Bowliga seotud kavatsused ja tegevused" selgus, et 2,5 miljonit inimest kavatses osta enne pühapäeva uue teleri mulluse 1,7 miljoniga võrreldes.

Keskmiselt lubasid ameeriklased kulutada Super Bowliga seotud kaupadele 56 dollarit, mis teeb rahva kogukulutusteks 8,7 miljardit dollarit. Taevasse tõuseb õlle ja õllekõrvase ning Ameerika jalgpalli nänni müük, kuid tervelt 1,3 miljonit tarbijat pidas ka vajalikuks uue mööbli soetamist. Peo korraldab suurpäeva puhul 13% ameeriklastest ning veerand läheb kellegi teise peole.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing