Hematogeen teeb jume kauniks

Mari Männik 16. veebruar 2007, 00:00

"Hematogeen on toidulisand, mis sisaldab rauda heemsel kujul," ütleb ainus Leedu hematogeeni impordiga tegeleva firma Miecys-Pharm OÜ müügijuht Sülvi Kruuse.

"Kuna loomsest toidust omandab organism rauda palju paremini kui taimsest, siis näiteks maasikatest ei saa inimene piisavat vajalikku rauakogust," lisab ta.

Kolm aastat tagasi Leedus tehtud uuringust selgus, et kõige enam söövad hematogeeni 40aastased meesterahvad, kuid sama küsitlust eelmisel aastal korrates tuli välja, et suurema osa kasutajatest moodustasid kõrgharidusega naised.

Enamjaolt soovitatakse hematogeeni siiski kasvavale inimesele ning õrnema soo esindajatele, kel on menstruatsiooni ajal suur verekaotus ja rauasisaldus organismis tasakaalust väljas.

Samuti sai Sülvi Kruuse tütar soovituse spordiarstilt, kes soovitas apteegiðokolaadi süüa, kuna neiu nahatoon oli kahvatu, mis viitas rauavaegusele.

Eesti apteekides on praegu saadaval Venemaal ja Leedus toodetud hematogeeni.

Leedu hematogeenist on seni levinuimad kolm varianti: tavaline, ilma lisanditeta; ðokolaadiglasuuriga; linaseemnete ja vitamiinidega, mis teeb head seedetraktile ja üldisele füüsisele.

Neile lisandus hiljuti Hema2gen, mille pakendis on ühe suure asemel kaks pisemat hematogeenipulka.

Kuna hematogeen sisaldab suhkrusiirupit, tuleb diabeetikutel kindlasti arvestada hematogeeni koostises oleva suhkrusisaldusega.

Kuid nagu kõigega, ei tohi liialdada ka hematogeeniga, kogus peaks jääma maksimaalselt 100 grammi piiresse ühe korra kohta.

Kõige tavalisem hematogeenibatoon sisaldab 402 kcal 100 grammi kohta, ülejäänud on aga lisandite arvel natuke rammusamad.

Juhiabina töötav Tuuli Rechlin hakkas apteegiðokolaadi sööma iga kord enne vereandmist.

"Ma kartsin, et mind saadetakse koju tagasi, sest mu rauasisaldusprotsent on veres liiga madal," räägib tütarlaps. Veel nendib neiu rahulolevalt, et on praeguseni vereannetaja ja mingeid probleeme pole ette tulnud. Oma lemmikuks peab Tuuli ðokolaadiglasuuriga maiust.

Hematogeeni süüakse mitmel põhjusel. Alati ei pea selleks olema suur verekaotus või kahvatu nahatoon. 26aastane sõjaväelane Ahti Jakson, kes tegeleb hobi korras ka kulturismiga, tarbib seda enamjaolt energia ning jõu taastamiseks. Tuttavate soovitusel tegi mees hematogeeniga lähemat tutvust paar aastat tagasi ning pole siiani loobunud.

"Ma söön ühe iga paari nädala tagant," kinnitab noormees.

Hematogeen on bioloogiliselt aktiivne toidulisand, mida soovitatakse eeskätt lastele, vähihaigetele, kehvveresuse all kannatajatele ja rasedatele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:27
Otsi:

Ava täpsem otsing