Tõstukita ladu turvalisem

Ilmar Metsma 27. veebruar 2007, 00:00

Mida kujutab endast tõstukivaba ladustamine? Eksib see, kes arvab, et tegemist on laoga, kus kaupu ja kaubaaluseid liigutavad kas ainult töölised või ainult robotid. Tegemist võib olla täis- või poolautomaatse laolahendusega. See võib aga olla ka lahendus, kus tõstuk ja inimene on laoruumis kas ajaliselt või ruumiliselt eraldatud. Inimesed teevad tõstukivabas laos korjetööd, mis aga ei tähenda, et seal tõstukit üldse ei kasutataks.

Automaatseks lahenduseks nimetatakse süsteemi, kus iga küsitud artikkel transporditakse iga komplekteerijani mehhaniseeritult. Jaotuskeskustes on automaatne ka sorteerimisliin, kus masin määrab liini alguses kas triipkoodi, kaalu või mõne muu parameetri järgi toote sihtkoha. Vastava kohani jõudes lükkab nookur kauba liinilt maha. Nii näiteks töötab postitöötlemiskeskus, kus kõik pakid lükatakse õigel hetkel triipkoodi järgi lindilt. Paide pakid Paidesse sõitva auto peale ja Võru pakid Võrru minevatesse konteineritesse.

Täisautomaatsete süsteemide hulka kuulub kindlasti ka ladu, kus kasutatakse laoroboteid, need on aga tänases Eestis vähestele ettevõtetele taskukohased. Norras ja Kesk-Euroopas on nõudlus laorobotite järele siiski juba suur.

Poolautomaatne lahendus on näiteks dünaamiline süsteem, kus kaup liigub ise komplekteerija juurde, nn goods-to-operator, kuid komplekteerija peab siiski noppima hulga valikute seast õiged.

Dünaamilise riiulisüsteemi puhul on tööpõhimõte vastupidine: ronib kaup, mitte inimene. Nupulevajutus toob vajaliku riiulibloki operaatori juurde. Mikroprotsessorjuhtimine võimaldab ühendada süsteemi arvuti ja vöötkoodilugejaga.

Väiksemate detailide ühekaupa käsitlemiseks näiteks elektroonikatööstuses või varuosade laos sobivad goods-to-operator süsteemidest enim vertikaalsed riiulkarussellid ning samalaadsed liftitornid. Vertikaalne pöörlev karussellriiul kujutab endast suletud ruumis karussellina liikuvaid riiulitasapindu.

Tasapindadele võib asetada eri tüüpi karpe ja lisada neile eraldusvahed. Karussell pöörleb kõrgusesse, alused on omavahel ühendatud keti abil. Kui operaator on arvuti abil valinud soovitud toote, tuuakse operaatori korjeava juurde soovitud alus tellitud kaubaga.

Karusselli korral ladustatakse detaile kõige sagedamini laokarpidesse, milles hoitakse kõike, mis neisse mahub.

Liftitorn koosneb suletud ruumis töötavast liftist ja sellest kahel pool asetsevatest riiulitest.

Operaator sisestab puutetundlikul arvutiekraanil tellimuse, lift liigub soovitud tasapinnani ja lifti nookurkäpad tõmbavad riiulitasapinna enda kohale. Seejärel toob lift riiulitasapinna korjeava juurde.

Liftitornis ladustamiseks sobivad eelkõige pealtvõetavad kaubad, olgu nendeks siis valuvormid, tööriistad, tootmistehnika varuosad või pooltooted.

Muretsesime automaatlao paar aastat tagasi. Sellega hoidsime kokku laopinda, kiirendasime tööprotsesse ning kergendasime töötajate jalavaeva. Loomulikult on oluline ka ülevaade laoseisust, nüüdsest on kogu ladu ühendatud arvuti ja andmebaasiga. Kui varem oli traditsioonilises laos vaja sageli kasutada redelit või ekselda riiulite vahel, siis nüüd tuleb vaid sisestada töökäsk ning vajalik detail ilmub kohe välja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing