Kirjuta firma nimesse 'biodiisel', kui soovid riigi toetust

Ralf-Martin Soe 28. veebruar 2007, 00:00

Nii leiab kolme aasta jooksul toetust saanud ettevõtete esiviisiku seast kolm kõrgtehnoloogia arendamiseks loodud ettevõtet.

Tehnoloogia rekordtoetuste saajaid iseloomustab kolm näitajat: ettevõtte nimes on sõna "tehnoloogia", "nanotehnoloogia", "biodiisel", "biotehnoloogia" või lihtsalt "arenduskeskus", firma on loodud aasta-kaks enne toetuse saamist ja selle omanikud on avalikkusele tundmatud.

"On tõsiasi, et T&A (teadus- ja arendustegevuse) projektide toetuste taotlejad on paljuski suhteliselt lühikese ajalooga ettevõtted," kommenteeris Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) direktor tehnoloogia arenduse alal Madis Võõras. "Õnnestunud projekt annaks noorele ettevõttele võimaluse ellu jääda konkurentsivõitluses."

"Samas ei saa eeldada, et kõik projektid õnnestuvad. EASi T&A toetuste roll ongi jagada ettevõtjaga riske ning motiveerida ettevõtjat olema innovatiivne," selgitas Võõras.

Näiteks võib tuua Vähiuuringute Tehnoloogia Arenduskeskuse, mis loodi 2005. aasta veebruaris ning mis sai juba 2006. aastal 24,4 miljoni kroonise toetuse. Toetuse põhjendusena on rahandusministeeriumi koostatud tabelis kirjas lihtsalt "Vähiuuringute Tehnoloogia Arenduskeskus AS".

Nii suur summa on eurotoetuste viimase kolme aasta koondtabelis Tallinna Lennujaama järel kindlalt teisel kohal.

"Sisuliselt jah. Korrektuurid olid pigem kosmeetilised," vastas Vähiuuringute Tehnoloogia Arenduskeskuse juhataja Riin Ehin küsimusele, kas ettevõte sai toetust nii palju, kui küsis. Mõistetavalt oli see praeguseks 40 töötajaga ettevõttele esimene toetus.

"Pärast programmi väljakuulutamist koostasime eeltaotluse, kui see oli edukaks tunnistatud, siis täistaotluse. Taotlusi hindasid kaks ekspertkomisjoni," selgitas Ehin.

Riskiinvesteeringutega kaasneb aga alati oht, et kõik ei lähe nii, nagu alguses loodetakse.

EAS aktsepteeris 2005. aastal väetise hulgimüüja Fertile Investi taotluse toetada 9,7 miljoni krooniga ettevõtte kõrgtehnoloogilist projekti.

Pärast seda on EAS 3,76 miljonit krooni riigi ja euroraha välja maksnud. Kui EAS projekti 2005. aasta aprillis heaks kiitis, oli ettevõttel Krediidiinfo andmetel enne seda poole aasta jooksul kaks suuremat panku puudutavat maksehäiret (200 000-1 000 000 krooni) ning lisaks mõned väiksemad maksehäired.

Fertile Investi kahjum oli 2005. aastal 7,3 miljonit krooni ning vahepeal oli firma sama hästi kui pankrotiootel, pankrotimenetlus algatati 2006. aasta 3. märtsil.

2006. aasta oktoobris müüs Fertile Invest Äripäeva kuulutuse kaudu tootmisseadmeid summeeritud alghinnaga 7,5 miljonit krooni.

Fertile Investi juhatus ja omanikud on pidevalt vahetunud. Ainus pikemat aega umbes 90protsendilist osalust hoidnud ettevõte Evon Trade on praeguseks pankrotis. Fertile Invest kuulub alates selle aasta jaanuarist Viktor Melnikule ja Illimar Mattusele.

EAS aga oma viga ei tunnista. Ettevõtte seisukorda kiidetakse ja peagi soovitakse välja jagada ülejäänud 6 miljonit krooni.

Kui olin Võõrasega rääkinud umbes viis minutit innovaatiliste projektide rahastamisest, soovis ta, kuuldes küsimusest Fertile Investi kohta, vastata üksnes kirjalikult. Paari tunni pärast ta helistas ja palus lisaaega.

"EAS uurib alati taotluse esitajate tausta. Välistatud on ettevõtted, millel on maksuvõlgnevused või mille omakapital ei vasta äriseadustikus kehtestatule," kommenteeris Võõras hiljem. "EASile kättesaadava info alusel ei olnud põhjust tunnistada Fertile Invest kui taotleja mittevastavaks. Praeguseks on Fertile Invest saanud uued omanikud, pankrotimenetlus on Harju maakohtu 05.06.2006 otsuse alusel lõpetatud. Samuti on Fertile Invest viinud lõpule EASi kaasrahastatud projekti, mille lõppraport on EASis menetluses. Toetus makstakse taotlejale välja pärast lõppraporti heakskiitmist."

Pärast EASiga suhtlemist tuli e-kirja peale vastus ka Fertile Investist.

"Fertile Investi jaoks projekt jätkub ning praegu tegeleb ettevõte arendatud tehnoloogia patenteerimisega koostöös Eesti spetsialistidega," kommenteeris Fertile Investi juhatuse liige Viktor Melnik.

Kõik projektid ei lähe alati õlitatult käima, isegi kui neile 15,4 miljonit krooni toetust määrata.

2005. aastal otsustas EAS anda Nordic Biodiesel OÜ-le üheksa kuud pärast ettevõtte loomist 15,4 miljoni kroonise toetuse.

Kolme viimase aasta suurimate toetuste esikümnesse mahtuva summa realiseerimisega jäi Nordic Biodiesel aga jänni ning seni pole "superkriitilise meetodiga biodiislikütuse tootmise tööstuslikuks rakendatavuseks" küsitud summast mitte ühtegi krooni Nordic Biodieselile liikunud. "Uudse biodiislikütuse tootmistehnoloogia väljatöötamine ja põhjalikumad laboratoorsed katsetused on võtnud kavandatust rohkem aega," kommenteeris Nordic Biodieseli juhatuse liige Aleko Peipsi.

Praegu finantseerivad projekti ainult Nordic Biodieseli omanikud. Siiski avaldasid nii EAS kui ka Nordic Biodiesel lootust, et menetluses oleva projekti heakskiitmise järel tehakse esimesed väljamaksed.

"Praegu ei saa kindlasti veel öelda, et tegemist on tühiprojektiga," ütles Peipsi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing