Sarjastamine päästab võtmekimbust

Taisto Kauponen 05. märts 2007, 00:00

Tüütu on kanda kaasas võtmekimpu, mis püksitasku välja venitab, ja kindlasti õnnestub mõni vajalik võti maha unustada. Tuttav tunne?

Esmalt pisut keerulisena tunduv väljend "sarjastamine" muudab siinkohal elu mugavamaks ja kordi lihtsamaks. Võiks julgelt öelda, et lukkude sarjastamine on lukualal hästi kliendisõbralik lahendus, mis on pannud naeratama ja imestama nii endisi kui ka tulevasi lukuostjaid.

Miks mitte siis ennast sarjastamisega kurssi viia ja tähelepanelikult mõelda, mida annaks läbimõeldud lukustus.

Sarjastamine tähendab lihtsamalt öelduna seda, et üks võti võib avada mitut erinevat ust ning mitme võtmega võib avada vaid ühe ukse. Sarilukustus võimaldab meil kasutada nii maja välisukse-, keldri- kui ka garaaži avamiseks vaid üht võtit terve kimbu võtmete asemel. Sarilukustus on oma olemuselt väga mitmekülgne ja paindlik. Võimalusi on mitmeid!

Teame, et on olemas väga palju erinevaid lukutüüpe. Näiteks ukselukud, mööblilukud, ripplukud, väravalukud jt. Igapäevaselt on meil vaja võimalust lukke organiseeritult kasutada. Lukkude kodeerimine ehk sarjastamine annabki võimaluse erinevaid lukutüüpe ühtsesse süsteemi seada, eeldusena, et kasutusel on üks kindel võtmetüüp.

Kõige enam kasutatakse sarilukustust uute elamute/ärihoonete projekteerimisel, kuid sarjastamist võimaldavad ka juba olemasolevad lukud - seda südamike vahetamisega või olemasolevate südamike ümbersarjastamisega.

Väga kasulik oleks lukustust projekteerides pöörduda juba uste tellimise eel lukuspetsialisti poole, kes selgitab koostöös kliendiga välja lukustusfunktsioonid ja vajalikud avamisvõimalused.

Lukkude sarjastamisele ei tarvitse mõelda vaid suurtel objektidel. Väiksemad eramajad, näiteks viie uksega hooned on mõistlik viia ühe võtme süsteemi, kusjuures sarjastatud lukkude turvalisus jääb alati samale tasemele.

Lukkude ümbersarjastamist (st olemasoleva lukukoodi muutmist) tuleks aga kindlasti kaaluda, kui olete ostnud või vahetanud korteri või on teilt varastatud komplekt võtmeid, mis tähendab, et ei tule osta uut lukukomplekti, vaid kodeerida (sarjastada) ümber olemasolev lukusüdamik uutele võtmetele.

Ka juhul kui olete ostnud kasutatud auto, võib kasutada lukkude uutele võtmetele ümberkodeerimise võimalust.

Sarilukustuse otstarbekus on aga eriti vajalik ja isegi möödapääsmatu suuremates hoonetes, kus on suur kasutajaskond ja vajadus anda kasutajatele erinevate õigustega läbipääse.

Lukustuse projekteerimisel on objekti haldajale võimalik luua ülevaatlik süsteem avanemispositsioonidest ning võtmed vastavalt märgistada ja kaitsta turvakaardiga.

Mahukate objektide puhul, kus ei saa mööda ka sellest, et võtmed kaovad, inimesed lahkuvad töölt, tuleb juurde uusi inimesi või hoonet laiendatakse, saab alati süsteemi omanik tellida vajalikke uuendusi, laiendusi või muutusi, mis tagaks toimiva ja turvalise lukustuse.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:28
Otsi:

Ava täpsem otsing