Neljapäev 23. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tallinnas on jälle supiteater

Heidi Vihma 16. märts 2007, 00:00

Rahvusraamatukogu kohvikus avab igal teisipäeval kell viis uksed Kella Viie Teater - teater Variuse esialgu vaid kümne-etenduselisena plaanitud projekt-teater, kus vaimutoidule lisaks ka ihutoitu pakutakse.

Pooleteise tunni sisse mahub mõnus õhtusöök supi, piruka, koogi ja kohviga ning etendus.

Kella Viie Teater on teater Variuse ettevõtmine, aga suppi ja teatrit on Eestis juba varemgi kokku pandud - eeskujuks on olnud Vanalinnastuudio mõne aasta tagune Supiteater, mille idee omakorda pärines Stockholmi linnateatri supietendustest.

Kella Viie Teatri repertuaaris on neli lavastust, veebruaris mängiti 1927. aasta Riigikogu istungite stenogrammide järgi Heidi Sarapuu kokku pandud etendust "Austatud Riigikogu liikmed", mis vahetult enne valimisi mõjus erakordselt päevakajaliselt: Riigikogu on kokku tulnud, et arutada 1928. aasta juubelilaulupeole raha eraldamist, kuid selle asemel toimub lakkamatu isiklike ja parteiliste suhete klaarimine.

Kurdetakse riigitüdimuse üle, vaimutsetakse ja õelutsetakse üksteise kallal, kuid on ka neid, kellele Eesti asi päriselt korda läheb. Omajagu lohutavalt mõjus see kaheksakümne aasta taguse poliitilise elu ülesäratamine - tänane võimuvõitlus pole midagi enneolematut, selline on see kogu aeg olnud.

Vähem olulisem kui vaimutoit pole Kella Viie Teatris ka ihutoit, selle eest kannab hoolt Rahvusraamatukogu kohvik ja AS Veskaru.

Menüü pole juhuslik, vaid toetab üldist meeleolu: Riigikogu istungil pakutakse eestimaist lillkapsa püreesuppi singi-juustupirukaga ja kohvi kõrvale vahukoorekooki, Paul Pinna puhvetiloo kõrvale hernepüreesuppi lihapirukaga ja õunakooki, Rootsi trubaduuri etendusel saab Karlssoni lihapallisuppi ja safranisaia, Kopvillemi nostalgiaga sobib aga külasupp kaalikast ja kruupidest.

Ettekandjatena astuvad selles teatris üles näitlejad, kes tulevad selles rollis paremini toime kui suur osa päris-ettekandjatest - isiklik sarm ja suhtlusvalmidus kompenseerivad väiksed kohmakused täiel määral.

Supiga teatril on päris-teatri ees mõnedki plussid - supp teeb kõhu soojaks, ühine õhtusöök liidab publikut, õhkkond on kodusem kui tavaliselt teatrisaalis. Ka pole pärast etendust vaja kohe teatrist ära minna, saab jääda siiasamma veel muljeid vahetama.

Mängukavas on lisaks Riigikogu etendusele veel lavalugu Paul Pinnast "Teater algab puhvetist", kus Paul Pinnana astub üles Peeter Kaljumäe, etendus Stockholmi kohvikuelust, kus esitatakse Rootsi trubaduuri Nils Ferlini loomingut ja kus mängivad-laulavad Jüri Aarma, Rene Soom, Toomas Tross, Indrek Sarapuu, Diana Dikson-Soom ning Kanada lauliku Olaf Kopvillemi laulukava "Kodumaalt eemal" Peeter Kaljumäe, Heli Vahingu ja Raivo Metsa esituses.

Heidi Sarapuu, Variuse juht ja lavastaja, peab tähtsaks, et ka supiteatris mängitavad lavastused oleksid kultuuriloolise taustaga, mitte tühipaljas tingel-tangel. Kuigi sellel kevadpoolaastal on Kella Viie Teatris ühtekokku kavas vaid kümme etendust, loodetakse sügisel jätkata.

"Teater Variuse kultuuri- ja kirjandusloolised etendused sobivad Rahvusraamatukoguga väga hästi, tegelased astuksid otse kui raamatulehtede vahelt välja," kiidab Rahvusraamatukogu direktriss Tiiu Valm.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:45
Otsi:

Ava täpsem otsing