Porsche kaval pakkumine ?VW-le

Virge Lahe 27. märts 2007, 00:00

Stuttgarti kontsern teatas möödunud nädalavahetusel, et soovib oma osalust VWs suurendada 27,3 protsendilt 31ni. Esmaspäeva hommikul see soov ka ametlikult kinnitati. Vastavalt kehtivale ülevõtmisõigusele peab Porsche tegema ülejäänud aktsionäridele pakkumise, mis kaasneb 30protsendilise osaluse ületamisega. Paljud investorid ostsid viimasel nädalal VW aktsiaid lootuses, et Porsche aktsia kurss kujuneb oluliselt paremaks praegusest hinnast.

Veel märtsi alguses rõhutas Porsche juht Wendelin Wiedeking Genfi autosalongis, et osaluse suurendamine VWs ei ole plaanis ja et 30 protsenti peaks ka edasipidi sportautotootjale jääma. Siiski muutis Porsche oma meelt.

Osaluse suurendamisega sillutab ta endale vaikselt ja salaja teed veelgi suurema osaluse haaramisele. Küll peab Porsche vastavalt Saksamaa aktsiaseadusele võtma selge seisukoha tegutsemisel, kui ta soovib oma osalust suurendada 50 protsendini. Loodi firmale uus valdusstruktuur, mida juhib Porsche suuraktsionär ja VW nõukogu esimees Ferdinand Pi?ch.

Porsche soovib igatahes tulevikus kahe autotootja juhtimised lahus hoida. Sellepärast luuaksegi valdusfirma. Seda Frankfurdis asuvat ettevõtet asuvad juhtima Societas Europeae (SE) ehk Euroopa aktsiaseltsi vormis Porsche juht Wendelin Wiedeking ja finantsjuht Holger Härter. Juunis peaks ettevõtte struktuurimuudatuse heaks kiitma aktsionäride üldkoosolek. Hypo-Vereinsbanki analüütik Stürzer ütles, et Porsche teeb juba praegu eeltööd, et hilisemal enamusosaluse saavutamisel VWs saaks sportautotootmisäri operatiivselt teineteisest sõltumata juhtida.

Suuruselt teine VW aktsionär, Alam-Saksi liidumaa, tervitas Porsche sammu. Liidumaa peaminister Christian Wulff tegi kindlaks, et nad jäävad VW suuraktsionäriks ka edasi. Ka VW kontsern ise nägi positiivses valguses Porsche survet. VW juhi Martin Winterkorni sõnade kohaselt peaks Porsche osaluse suurendamine kindlustama nende koostööd veelgi, mis puudutab tekkivat aluslepingut.

Seadus, millega määratakse VWs ära 20protsendiline hääleõiguspiirang olenemata osaluse suurusest, peaks kindlustama Alam-Saksi liidumaa mõju, võetakse kõigi eelduste kohaselt vastu veel sellel aastal. Euroopa Kohtu peaadvokaat Luxembourg'is Colomer kuulutas juba veebruaris, et VW seadust muudetakse. Minevikus on Euroopa Kohus pea alati peaadvokaatide ettekuulutusi järginud. Seaduse vastuvõtmise järel saab Porsche lõplikult oma võimu Wolfsburgi kontsernis näidata.

Saksamaa kartelliameti esindaja Markus Zeise kinnitas, et Porsche osaluse suurendamine VWs ei viita kuidagi kartelli tekkimisele. Sellest saaks rääkida siis, kui ettevõtte aksiate ostuga kaasneks vastavalt sõlmitud osaluslepingule eelisõiguste andmine näiteks vähemusosalejatele.

Kuna VW puhul on hääleõigus piiratud 20 protsendiga, siis ei näinud kartelliameti esindaja mingit probleemi. Osaluse suurendamisega tegi Stuttgarti kontsern kõikide aktsiate osas avaliku ülevõtmispakkumise.

Läinud reedel tõusid Euroopa auto- ja varuosatootjate aktsiatest koosnev indeks 15 aasta kõrgeima tasemeni. Selles sektoris on uudisterohke aeg.

Lisaks Porsche ja Volkswageni vangerdustele oodatakse ka sel nädalal pakkumisi DaimlerChrysleri USA üksusele.

Financial Times kirjutas, et DaimlerChrysler saab sel nädalal tõenäoliselt kolm pakkumist Chrysleri üksusele, kuna müügi nõustaja JPMorgan Chase on palunud esialgseid pakkumisi ühes äriplaani ja hinnaga märtsi lõpuks.

General Motors võib liituda mõne private equity firma pakkumisega.

DaimlerChrysler ei anna müügiprotsessi kohta infot oma aktsionäride üldkoosolekul 4. aprillil.

Associated Press kirjutas KeyBanc Capital Marketsi analüütiku Brett Hoseltoni spekulatsioonist, et Kanada autovaruosade valmistajale Magna International ja tema private equity partner tegevat 4,6-4,7 mld dollari suuruse pakkumise Chryslerile. Magna olevat kõnelustes Cerebus Capital Managementi ja Blackstone Groupiga.

Daimler ostis Chrysleri 1998. aastal 36 miljardi dollari eest, ehkki analüütikud hindasid siis ettevõtte väärtuseks kuni 13,7 mld dollarit.

USAs võeti uudis rõõmuga vastu, aktsia hind tõusis reedel New Yorgis 6,1 protsenti, 82,36 dollarini.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing