Kauplemist pole mõtet peatada

Tõnis Oja 29. märts 2007, 00:00

Kõige olulisemaks sündmuseks eilsel börsipäeval oli sündmuse puudumine ehk kauplemise peatamine Saku Õlletehase aktsiatega kella 12.40ni.

Nimelt toimus ettevõtte aktsionäride üldkoosolek, mis võttis vastu otsused, mis olid juba varem teada. Nii kinnitas aktsionäride üldkoosolek esitatud kasumi jaotamise ettepaneku, mille kohaselt makstakse aktsionäridele dividende 25 krooni aktsia kohta. Ettepaneku esitamise päeval, 20. veebruaril, kerkis õlletehase aktsia hind 7 protsenti. Eile kallines väärtpaber pärast kauplemise taasavamist vaid 0,41 protsenti, 266,77 kroonini. Ettevõtte väärtpaberitega kauplemisel jõuti teha üheksa tehingut, mis andis käibeks veidi üle poole miljoni krooni.

Aktsionäride üldkoosoleku ülejäänud päevakorrapunktide mõju aktsia hinnale on minu arvates täiesti olematu. Aktsionäride üldkoosoleku ajaks kauplemise peatamine puhas formalism. Eestis on kõik börsiettevõtted praegu ja ilmselt ka edaspidi ühe suuromaniku - olgu selleks füüsiline või juriidiline isik - kontrolli all ning dividendimäär varem ilmselt kokku lepitud. Ma usun, et enamikul juhtudel on tegelik suuniste andmine formaalselt sätestatuga täiesti vastupidine: ettepanekud tulevad nõukogult ja juhatus nõustub nendega. Kui dividendide arutamise ajaks kauplemise peatamisel on mingi formaalne põhjendus, siis nõukogu liikmete vahetuse ajaks, nagu juhtus hiljuti Eesti Telekomiga, ei suuda ma leida isegi formaalset põhjendust.

Üldiselt käis börsil suhteliselt elav kauplemine, enam kui miljoni kroonise käibega said hakkama seitse väärtpaberit. Hinnaliikumised olid siiski mõõdukad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing