Reede 24. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Nafta hind jälle tõusuhoos

Tarvo Vaarmets 29. märts 2007, 00:00

Iraani relvajõud võtsid 23. märtsil 15 Suurbritannia kuningliku mereväe võitlejat Pärsia lahel kinni, väites, et viimased sisenesid kaubalaevu otsides Iraani territoriaalvetesse. Iraani välisministeerium teatas üleeile, et intsident lahendatakse rahulikult, ütlemata seejuures, kui kaua see võiks aega võtta.

Suurbritannia peaminister Tony Blair hoiatas aga mereväelaste vabastamispüüdluste "järgmise faasi" eest, kui läbirääkimised peaksid nurjuma.

Juba seitse päeva järjest tõusnud nafta hind sai seetõttu võimaliku Briti päästeoperatsiooni spekulatsiooni najal veelgi hoogu juurde ja kerkis New Yorgis seitsme minutiga pea 6 dollari võrra, 68,95 dollarini barrel, mis on kõrgeim päevasisene hind pärast eelmise aasta septembri algust.

"See on märk inimeste mure suurusest võimaliku Lähis-Ida sõjalise konflikti pärast," märkis ANZ Banking Groupi tooraineanalüütik Andrew Harrington.

Iraanis asuvad mahult maailma teised naftavarud. Peaaegu veerand maailma toornaftast voolab läbi Pärsia lahe suudmes, Iraani ja Omaani vahel asuva kitsa Hormuze väina. Ümbritsevas regioonis ehk Lähis-Idas toodetakse koguni pea kolmandik maailma naftast, mis tähendab, et igasugused tarnehäired selles piirkonnas vähendavad eksporditava nafta hulka ja tõstavad seeläbi ka toorme hinda.

Toornafta hind jõudis oma rekordtasemeni eelmise aasta 14. juulil, mil õhus oli oht, et Iisraeli rünnak Hezbollah' vastu Liibanonis võib esile kutsuda suurema konflikti.

Iraani ja Suurbritannia konflikti taustal alustas ka USA merevägi üleeile 15 sõjalaeva ja rohkem kui 100 lennukit hõlmavaid õppusi Pärsia lahel.

See on suurim sealne jõudemonstratsioon pärast invasiooni Iraaki 2003 aastal. USA mereväe kaptenleitnant Kevin Aandahl teatas, et peale õppuste ei tule Pärsia lahel ühtegi sõjalist operatsiooni.

"Me näeme taas nafta hinnale Lähis-Ida lisa juurde tekkimist. See juhtub iga kord, kui seal olukord pingelisemaks muutub," ütles Commodity Brokingi direktor Jonathan Barratt Bloombergile. "On ka teisi olulisi faktoreid, nagu puhkuste hooajast tingitud kütusenõudluse kasv ja USA rafineerimistehaste tootmismahud," nimetas Barratt nafta hinda mõjutavaid tegureid.

Viimase kahe nädalaga on nafta hind kerkinud kümnendiku võrra, kuna ÜRO leppis kokku uutes sanktsioonides Iraani tuumaprogrammi peatamiseks, samuti on kasvanud nõudluse ja rafineerimistehaste seiskumiste tõttu viimase seitsme kuu kõrgtasemele jõudnud bensiini hind.

Läinud reedel lõkkele löönud Briti mereväelaste vahistamisega Iraani vägede poolt meenutab James Bondi filmi "Igavene homne" ("Tomorrow Never Dies").

Seal läks kursilt kõrvale Tema Majesteedi laevastiku ristleja, mis lasti põhja, kuigi brittide navigatsioonisatelliidi näitude kohaselt oleks laev pidanud asuma neutraalvetes. Briti admiraliteet ja valitsus kogunesid hädaistungitele.

Seekord vahistasid Iraani võimud 15 Briti mereväelast Iraani vetes. Paraku teatasid britid, et kadunud alust otsima läinud paadid asusid 1,7 meremiili sügavusel naaberriigi Iraagi territoriaalvetes. Suurbritannia valitsus avaldab survet, et ülekuulatavad vabastataks kohe.

Sellisel taustal puhkesid üleeile naftaturul spekulatsioonid, et USA laev on sattunud konflikti Iraaniga. USA merevägi ühes sadakonna lennukiga peab õppusi Pärsia lahel. Sarnase ürituse võttis ette ka Iraani laevastik.

Kuid päev ei piirdunud vaid ühe kuulujutuga. Teine rääkis sellest, et Suurbritannia saadab vägesid Pärsia lahele vahistatud Briti mereväelasi vabastama.

Need pole tegelikult halvimad stsenaariumid, mis seostuksid Iraani ja nafta hinnaga.

Mis juhtuks, kui Iraan otsustaks sulgeda Hormuze väinas naftatankerite liikluse, lastes näiteks põhja mõne naftatankeri ning mineerides kaks kitsukest transiidikanalit?

Kuna väin on sellest kohast äärmiselt kitsas, kuluks Iraanil soovi korral vast käsu andmisest tankeri uputamiseks vahest kümme minutit.

Kui naftatransiit väinas peatuks, muutuks vähemalt lühikeseks ajaks kasutuks pea kogu Pärsia lahe piirkonna naftatootmine (umbes 32% maailma naftatoodangust).

Kui tekiksid probleemid Hormuze väinal, võiks nafta hind lühiajaliselt tõusta kolmekohalise numbrini. Üleeile midagi hullu ei juhtunud.

Olukord on pingeline, konfliktivõimalused võivad panna spekuleerima.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing