Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kinnisvaralaenude kasv võtab tempot maha

Anne Oja 30. märts 2007, 00:00

Eilses kinnisvara infotunnis ütles Hansapanga eluasemefinantseerimise osakonna juht Agnes Makk, et praegu on võtnud kodulaenu ligikaudu 22% peresid ning senine laenupotentsiaal on ammendunud.

Inimesed kasutavad uut laenu pigem remondiks, renoveerimiseks ja maakodu ostuks kui uuele eluasemele. "Laenutähtaegades on vähe ruumi pikeneda," rääkis Makk. Peamiseks kasvumootoriks nimetas ta palgatõusu, mis mullu oli 16% ning jäi seega kinnisvara hinnatõusule tugevalt alla.

Samal ajal sosistatakse kinnisvararingkondades esimestest uuselamute müügiga jänni jäänud arendajatest. "Kriisi pole," rahustas Makk. "Pigem on tegu üksikarendajate probleemiga kui terve turu probleemiga."

Hansapanga ettevõtete panganduse kinnisvaraosakonna juhataja Gren Noormetsa sõnul laenurahakraane kinni keerata ei kavatseta, kuid tänavu jäeti esmakordselt kinnisvaraarenduse valdkonnas tegemata turu kasvu prognoos.

Ligikaudu pool arendusse suunatud laenurahast on varasematel aastatel tulnud Hansapangast. "Nii palju, kui kasvab ettevõtlus, kasvab ka Hansapanga portfell," sõnas Noormets napilt.

ERI Elamispindade Kinnisvara OÜ maakler Andrus Viks tunnistas, et laenusaamine on raskemaks muutunud. "Tuleb ette küll, et inimesed tahaks osta autot, aga raha on ainult mopeedi jaoks," ütles Viks.

"Ühele eluasemele kolmel leibkonnal enam laenu võtta ei lasta, nagu veel aasta tagasi sai," rääkis Viks.

Kui veel 2004. aastal ulatus keskmine eluasemelaen vaid 500 000 kroonini, siis tänaseks on see tõusnud üle miljoni. Keskmine kuumakse on üle 5000 krooni ja keskmine laenu pikkus 26 aastat.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing