Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Pool börsist kuulub Eesti kapitalile

Tõnis Oja 30. märts 2007, 00:00

Teisipäevane Financial Times kirjutas pikema analüüsi selle kohta, et Itaalia börs on välisinvestorivaenulik, mistõttu on nende osalus vaid 13 protsenti börsiettevõtete turuväärtusest võrrelduna kolmandikuga Euroopas tervikuna.

Loo juures olevas tabelis ilutses Eesti uhkelt ühe välisinvestorisõbralikuma riigina Ungari, Hollandi ja Iirimaa järel neljandal kohal. Tabeli liidri Ungari börsiettevõtete turuväärtusest kuulub välisinvestoritele tervelt kolm neljandikku.

Paraku on mainekas majanduslehes toodud andmed 2005. aasta lõpu seisuga ja Eesti kohta kindlasti vananenud. Tallinna börsiettevõtete turuväärtusest kuulus välismaalastele siis 55 protsenti ning seega 45 protsenti börsiettevõtetest kuulus Eesti investoritele. Eesti väärtpaberite keskregistri andmetel kuulus aga Eesti investoritele 1. märtsi seisuga 51,3 protsenti Tallinna börsiettevõtete väärtusest, mis on aasta lõpu seisuga võrreldes (53,1 protsenti) pea kahe protsendipunkti võrra väiksem. Eestlaste osaluse languse põhjuseks on kohalike investorite tugev väljamüük selle aasta jaanuaris ja veebruaris.

Ekspress Grupi börsile tulekuga suureneb kasvab börsiettevõtete turuväärtus eilselt 73,5 miljardilt kroonilt 1,8-2 miljardi võrra. Sellest jääb Hans H. Luigele ja teiste Eesti investorite kätte vähemalt 68,1 protsenti Ekspressi aktsiatest (ja tegelikult ilmselt ikkagi rohkem), mis peaks tõstma Eesti kapitali osa üle 53 protsendi. Ehkki värsket statistikat investorite struktuuri kohta veel ei ole, usun, et Eesti investorid on aktsiaid tasapisi juurde hakanud ostma ning aprillis võib olla meie käes juba 55 protsenti börsiettevõtetest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing