Von Krahl kolib viieks päevaks lattu

Ülle Hallik 05. aprill 2007, 00:00

Etenduse idee on inspireeritud füüsiku ja filosoofi Stephen Hawkingi raamatust "Aja lühilugu" ("A Brief History of Time").

"Üks hästi lüüriline ja lummav tänapäevane loomislugu, mis lausa sunnib endaga tegelema," põhjendas autor ja lavastaja Peeter Jalakas valikut. Raamat tundus talle inspireeriv kohe, kui ta selle pihku oli võtnud. Kuidas lugu valmis teha, milline kuju ja vorm talle anda, see on settinud nüüdseks kolme aasta jooksul.

Et laval on pigem minimalistlik lugu, tuleneb juba minimalistist originaalmuusika autorist Gavin Bryarsit, kelle tuntumateks teosteks on "The Sinking of the Titanic", "Jesus' Blood Never Failed Me Yet", "A Man in a Room, Gambling".

Peeter Jalaka sõnul rõhutab seda ka lavaline vorm, loomislugude elemente kasutav lihtne ja lihtsatel vastanditel põhinev jutustus.

"Ise oleme seda kutsunud hellitavalt muusikaliseks mõtiskluseks," möönis lavastaja, et žanrit määratleda on selle loo puhul keeruline juhtum.

Kõige lähem tuntud vaste võiks olla ooper.

Laval on tantsijad ning lisaks neile skulptor Kirke Kangro meisterdatud liivast skulptuurid, millel on etenduses kui teoses oma osa. Kogu lugu toimub liiva sees ning seda on tollilao täitmiseks kohale veetud 150-160 tonni.

Teooriale universumi tekkest on Peeter Jalakas rajanud kaaluka ja visionäärliku lavastuse inimliku olemasolu põhiküsimustest. Mis kell algab õnn? Mis juhtus enne seda? Kas ma saan aru, kui õnn on peale hakanud? Õnne valmis valemit vaataja tollilaost kindlasti eest leia, küll aga mingi oma versiooni.

"Seda tuleks käsitleda kui märki, mis on viide viimastel aastatel hoogustunud kõiksuse teooria otsingutele," lootis autor, et "Õnne valem" lisab sinna ehk oma väikese panuse.

Vaatajana nägi autor kõiki, kes natukenegi uudishimulikud ning maailmale ja imedele vastuvõtlikud.

Kes Von Krahli ja Jalaka tehtud lugusid varem näinud, teavad, mida loota.

Etendust mängitakse vaid viiel korral, sest tegemist on nii sisuliselt kui ka majanduslikult üsna komplitseeritud ettevõtmisega. Tollilao publiku osa mahutab korraga aga vaid 450 vaatajat.

Lavastuse sünniloo alguses oleva raamatu autor on ratastooli aheldatud vaimuhiiglane Stephen Hawking. "Aja lühilugu" on saanud hinnangu kui maailma üks kõige vähem loetud bestsellereid: paljudel on ta kodus riiulis, kuid vähesed on ta sealjuures ka läbi lugenud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:46
Otsi:

Ava täpsem otsing