Puitpõranda valikul arvesta koormust ja põrandakütet

Katrin Kuningas-Leius 10. aprill 2007, 00:00

Põranda valikul on kindel kvaliteedi hindamise kriteerium põranda väärispuidukihi paksus. Selgeks näiteks on siin laud- ja spoonparkett, mis esmapilgul jätavad küll identse mulje, kuid aastate möödudes hakkavad erinevused välja paistma ja kätte maksma. Nii on pinnadefektide tekkides paksema kihiga laudparketti võimalik veel kerge lihvimise ja pinnaviimistlusega parandada, kuid spoonparketti mitte.

Kvaliteetse puidust põrandakatte saamiseks peaks kindlasti enne valikut selgeks tegema kolm puiduliigi põhiomadust: tugevuse, sobivuse meie kliimasse ja sobivuse põrandaküttele.

Kõige tugevamad puitpõrandad on tehtud eksootilisest puidust, kuna need on tihedad ja rasvased. Tugevaimateks puiduliikideks peetakse vaigu-lokustpuud (portugali keeles jatob?), kanuu-intsiat (malai keeles merbau) ja õnne-afseeliat (prantsuse keeles doussié). Paljude tugevate ja eksootiliste puitude puuduseks on sobimatus põrandaküttegaa pinnale.

Kõige kindlamaks ja eelistatumaks valikuks on koduturul siiski tammepuust põrandad: umbes 80% müüdud naturaalpuidust põrandaid on tammised. Tamm on ülejäänud sisekujunduse suhtes neutraalne puit, millele annab erinevate töötlusviisidega anda väga erinevaid väljanägemisi, ta talub väga hästi põhjamaiselt muutlikku kliimat ning on üks leplikumaid puitpõranda liike. Vastupidiselt tammele on kask, saar ja vaher põrandakütte suhtes väga tundlikud.

Põrandaküttega põrandal peaks eelistama täislaudade asemel kolmekihilisi, 14 mm paksuseid ilma liimita paigaldatavaid parkette.

Põrandakütte puhul tuleb arvestada, et puidupinnal ei tohiks temperatuur kunagi ületada 27 YC, temperatuuri kõikumine ööpäevas ei tohiks olla suurem kui 5 YC. Märkimisväärsed kõikumised võivad puitu kuivatada või paisutada, millest tekivad praod või tõmbub põrand kummi.

Alternatiivina tavalisele 14millimeetrisele laudparketile saab kasutada veel massiivparkette, mille paksus on 21 mm, ja industrie-tüüpi parkette, mille paksus algab 8 millimeetrist. Paksemaid materjale kui 21 mm ei soovitata põrandakütte juures kasutada.

Meeles tasub pidada, et laialdaselt kasutatavatesse ruumidesse ei ole tavalised laudparketid sobivaimad. Hästi sobivad seda tüüpi kohtadesse mosaiik- ja liistparketid, mida on võimalik korduvalt üle lihvida ja uue pinnaviimistlusega välimust värskendada.

Puitpõranda valimisel eluruumidesse on valikuvabadus suurem. Koerte ja väikeste lastega peredel oleks soovitav valida õlitatud põrand. Lakitud põrandale maha kukkuvad esemed võivad lakki kriimustada või vigastada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing