Raamatud

ÄP 11. aprill 2007, 00:00

 • Andrus Kivirähk
 • Eesti Keele Sihtasutus
 • 381 lk
Seekordne valik raamatupoest oli niivõrd õnnestunud, et ühte raamatut teiste seast esiletõstmiseks valides lähtusin lõpuks lihtsalt eestimaise eelistamise põhimõttest. Noorusest hoolimata juba klassiku staatusesse tõusnud Andrus Kiviräha kaua oodatud uus romaan on küll ilma Dilemmatagi nii üles kiidetud, et vajas peagi pärast väljatulekut kordustrükki. Nüüdseks peaks ka uus ports olema poodidesse jõudnud.

Kes fännasid Kiviräha "Rehepappi", peaksid "Ussisõnadki" ühe õhtuga alla neelama. Need kaks raamatut on niivõrd ühest ainesest vormitud, rahvajuttudest ja keskmise eestlase süngemast poolest. Tubli ports eneseirooniat kulub ära mõlema teose lugejale.

"Rehepappi" ja "Ussisõnu" võrreldes tundub, nagu oleks "Rehepapp" ettevalmistuseks järgmise raamatu vastuvõtmiseks vajalikule tonaalsusele häälestumiseks. Kui "Rehepapp" pakkus võimalust eestlaste rahvusliku omapära üle südamest naerda, siis "Ussisõnad" on tõsisem ja filosoofilisem. Siin tundub olevat sama palju eri kihistusi nagu Dostojevski "Idioodis" ja mõned kihistused ilmselt sellised, millest Kivirähal enesel aimugi ei ole, sest need sünnivad iga konkreetse lugeja peas eraldi. "Ussisõnad" on nagu moodne kunstiteos, mis igale vaatajale-lugejale omamoodi avaneb.

Elo Odres

 • Risto Isomäki
 • Kunst
 • 264 lk
Raamat alapealkirjaga "Kui loodus maksab kätte" on hariv ja hoiatav ökoloogiline põnevusromaan, mis on sealjuures tõesti ka lihtsalt põnev lugeda. Kas meie ajal jõuab kätte Maa järjekordse inimtsivilisatsiooni hukk? Raamatu lõpus sõidavad peategelased paadiga 10 meetri sügavuse vee alla mattunud Hamburgi tänavate kohal ja sukelduvad tehnikaraamatute kauplusesse, et hankida juhiseid toimetulekuks olukorras, kus kõrgtehnoloogia on töötamast lakanud. Protsessid, mis sellise katastroofi esile võivad kutsuda, on reaalselt täiesti olemas ja arusaadavalt lahti seletatud.

Elo Odres

 • Diane Setterfield
 • Varrak
 • 416 lk
Raamat "Jane Eyre'i" ja "Vihurimäe" austajatele. "Kolmeteistkümnenda loo" lehekülgedest õhkub samasugust rõhutust ja hädaohuaimdust, näpuotsaga on lisatud müstikat ja teispoolsust. Oluline roll on ka kummitaval kangelannal. Muuseas on eelpoolmainitud klassikud ka peategelanna lemmikud. Eraldi võiks seda lugu soovitada kõigile kaksikutele, sest kaksikutel ja kaksikuks olemisel on raamatus tähtis roll.

Elo Odres

 • Riverbend
 • Tammerraamat
 • 352 lk
Raamatu autor on varjunime Riverbend all blogiv Iraagi neiu. Kes ta tegelikult on, me teada ei saagi ja väidetavalt ei tea seda ka raamatu kirjastajad.

Raamatust saame teada, mida arvab Iraagi sõjast üks tavaline iraaklane, kes pole ei islami fundamentalist ega terrorist, samuti pole ta naisena kannatanud meeste-poolse allasurumise käes. Arvustustes on seda võrreldud "Anne Franki päevikuga". Riverbend kirjeldab, kuidas elasid tema ja ta tuttavad enne sõda ning kuidas nüüd. Mida nad arvavad oma "vabastamisest", ameeriklastest ja nende toel kohale pandud valitsusest. Raamat sisaldab aasta jagu Riverbendi päeviku sissekandeid, 2003. aasta augustist järgmise aasta augustini.

Vahepeal on päevik veebis täienenud, värskemaid sissekandeid saab lugeda aadressilt riverbendblog.blogspot.com

Elo Odres

 • Calvin S. Hall, Vernon J. Nordby
 • Väike Vanker 2007
 • 144 lk
Kui tunnete huvi psühholoogia vastu, kuid olete väsinud eneseabiraamatutest "Kuidas olla õnnelikum, töökam ja rikkam", siis on see raamat hea algus.

Raamatus tuuakse esile väljapaistva psühhiaatri ja psühholoogi Carl Gustav Jungi seisukohad, milleni ta jõudis oma arvukaid patsiente uurides. Jung oli veendunud, et inimene on juba sündides tervik ja tema ülesanne on end pidevalt arendada ning mitte lasta laguneda tükkideks. Enda avastamine sõltub paljudest asjaoludest ja tihti saab inimene alles keskeas aru, et on enda tegelikku isiksust alla surunud ja viimane aeg on teha kiire kannapööre.

Iga peatüki juures on ära toodud ka Jungi teosed, mille kaudu huvilised põhjalikumat teemasse süveneda saavad.

Teeli Remmelg

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing