Reede 9. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Eesti majandust ootab pehme maandumine

Lemmi Kann 12. aprill 2007, 00:00

Kõrgkonjunktuur püsib, kuid Eesti majandust ootab järgmise kuue kuu jooksul mõõdukas aeglustumine ja stabiliseerumine.

Eesti majandusolukord püsis esimeses kvartalis soodne, majandus- ja palgakasv jätkusid, nagu ka laenud ja liisingud.

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) juhtivteadur Leev Kuum märkis, aasta teisel poolel on oodata majanduskasvu aeglustumist ja mõõdukat jahtumist. "Seda ei saa siiski üle tähtsustada, 64% analüütikutest arvab, et soodne olukord püsib edasi," ütles Kuum.

Impordi suhtes on ootused väga tugevad, eksporti võib oodata mõõdukas aeglustumine, kuid ohtu see endast kujutada ei tohiks. Kaubavahetusbilanss võib võrreldes eelmise perioodiga siiski halveneda.

Prognoosis osalenud analüütikute hinnangul on kõige suurem oht tootlikkust ületav palkade kasv, samuti eraisikute ülelaenamine, mille risk on viimasel ajal küll vähenenud. Kolmas riskifaktor on jätkuvalt kõrge inflatsioon, mille pidurdamiseks on vaja minna üle eurole, riigieelarve kulutuste vähendamine ning eraisikute laenude pidurdamine. Samas nentis Kuum, et inflatsioon vastab täiesti meie majanduslikule arengutasemele. Kõikides valdkondades ennustatakse hindade kasvu, välja arvatud kinnisvara, kus on oodata stabiliseerumist.

Keskmine brutopalk peaks prognoosi kohaselt aastaks 2012 olema 17 038 krooni, olles 1,8 korda suurem 2006. aasta näitajast.

Olukord tööstussektoris on endiselt hea, välja arvatud suurettevõtetes, mis on üles ehitatud odava tööjõu strateegiale. Tööstuse arengut piiravaks faktoriks on saanud kvaliteettööjõu puudus ning tootmisvõimsuste ammendumine.

Jaekaubandusel ei ole konjunktuuriga lähiajal probleeme ette näha ning prognoosid on hooaja tavalisest tunduvalt optimistlikumad. "Stockmann on ummistunud, hullus on täielik, ostja muudkui ostab," kirjeldas hetkeolukorda Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing. Kaupluste prognooside kohaselt jätkub tavalisest kiirem nõudluse kasv ka eelseisval kolmel kuul, müügi kasvu ennustab kolmveerand ettevõtetest.

Ehitusturul on olukord endiselt soodne ning järgnevatel kuudel on oodata turu mahu kasvu ning ehitushindade tõusu. Ka selles sektoris kimbutab tööjõukriis. "Kõik politseinikud ja turvamehed on juba ehitustele tööle läinud, varsti tuleb lisatööjõudu hakata otsima Riigikogu liikmete hulgast," kirjeldas Josing olukorda.

"Me oleme lähenemas perioodile, kus järgmised 3-6 kuud on vaja tegeleda eelmise eduka majandusaasta põhjustatud kõrgendatud ootustega ja risti vastu käivate emotsioonide taltsutamisega," võttis vastne majandusminister Juhan Parts kokku lähituleviku majandusolukorra.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing