Roheenergia kergitab hindu

Gert D. Hankewitz 17. aprill 2007, 00:00

Selle aasta veebruaris võttis Riigikogu vastu elektrituru seaduse muudatuse, millega suurendati taastuvenergiale mineva toetuse summat. 1. mail jõustuva muudatuse võtsid kõik soojatootjad rõõmuga vastu, sest üritasid juba aastaid seda läbi suruda.

Teiste seas lõikab sellest kasu ka tollane Eesti Energia nõukogu esimees ärimees Urmas Sõõrumaa.

Taastuvenergiat tootvatele ärimeestele kasulik seadus tähendab aga energiaturu inspektsiooni peadirektori Märt Otsa sõnul pikemas perspektiivis tarbijatele kopsakat hinnatõusu, kuna muudatuse järgi tõuseb oluliselt taastuvenergia makstav toetus.

"Kui räägime konkreetsest hinnatõusust 1. juunil, siis seda ei tule. Küll aga hakkab tarbijate makstav summa aastast aastasse kasvama ja võib juhtuda, et 4-5 aasta pärast makstakse 8,5 senti kilovatt-tunnilt rohkem kui praegu," märkis Ots.

Aastas teeb see rohelise energia tootjatele umbes 600 miljonit krooni toetust.

Inimestele koju saadetud elektriarvele lisandub harjumuspärasele ühele lahtrile veel teinegi, üks elektrikulu ja teine taastuvenergiale makstava toetuse jaoks.

Kas makstava toetuse kasv kohe esimesel arvel ka märgata on, pole veel Eesti Energia teenindusdirektori Tiit Niguli sõnul teada. Nimelt arutavad selle üle praegu majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ametnikud, kes hinna võrgueeskirjaga paika panevad.

"Järgmisel nädalal on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium sellega valitsuses, siis saame teada, mitu senti kilovatt-tunni kohta toetus olema hakkab," sõnas Nigul.

Energiaturu inspektsiooni direktori arvutusi, et hinnatõus ulatub 8,5 sendini, Nigul kommenteerida ei soovinud, põhjendades, et pole nelja-viie aasta peale arvutisi teinud.

"Loogika on õige: mida rohkem taastuvenergiat tehakse, seda rohkem ka toetust maksma peab," oli ta põhimõttelise hinnatõusuga nõus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing