Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Maailm kaldub eelistama legaalselt varutud puitu

Ain Alvela 18. aprill 2007, 00:00

Sertifitseerimine annab kindlustunde, et näiteks metsavarumise ja puidu müügiga tegeleva ettevõtte puit on varutud metsast, mida on majandatud säästva metsamajandamise põhimõtteid järgides. Sertifikaati omav saetööstus kinnitab selle omamise läbi muu hulgas, et ei osta tumeda taustaga toorpalki jne. Metsaomanikule annab sertifikaat ka võimaluse suuremate puidukoguste müügilt tavalisest mõnevõrra rohkem tulu teenida.

Eestis rakendatakse metsade ja puiduettevõtete sertifitseerimisel praegu SmartWoodi ajutist FSC metsamajandamise standardit. Rahvusliku standardi väljatöötamisega tegeleb 2002. aastal loodud MTÜ Eesti FSC Töögrupp, kuhu kuuluvad majanduse, keskkonna ja sotsiaalvaldkonna ühenduste esindajad.

Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) peadirektor Ülo Viilup märgib, et SmartWoodi ajutist Balti standardit kasutab audiitorfirma NEPCon meie metsamajandamise sertifitseerimisel, kuni FSC Eesti rahvusliku FSC standardi kinnitab. Just NEPConilt sai RMK märtsikuu alguses viie aastase pikenduse 2002. a esimest korda väljastatud FSC sertifikaadile.

"Üldine SmartWoodi standard on Eestis rakendamiseks liialt laiapõhjaline. Rahvuslik standard saab olema konkreetne, see annab nii sertifitseerijale kui ka sertifitseeritavale kindluse ning arvestab kohalikke iseärasusi," põhjendab Viilup rahvusliku standardi vajalikkust. "Rangete piirangutega tuleb kaitsta metsi, mis kaitse-eesmärgist seda vajavad, mitte sada protsenti kõiki metsi," märgib Viilup, lisades, et seejuures peab järgima põhimõtet, et üks ei domineeriks teise üle.

Stora Enso Balti regiooni puiduvarumise juht Rait Hiiepuu möönab, et klient hakkab järjest enam huvituma puidu või sellest valmistatud toote päritolust.

"Näiteks Soomes tuntakse kõige suuremat huvi ajalehe- ja kontoripaberi päritolu kohta ning eelistatakse sertifikaati omavat tootjat," kinnitab Hiiepuu.

Üldiselt on nõnda, et mida kaugemale toodangu valmidusastmeid pidi minna, seda suurem väärtus sertifikaadil. Hiiepuu hinnangul ei ole sertifikaat tähtis niivõrd rahalise tulu teenimiseks, kuivõrd see annab ettevõttele konkurentide ees parema võimaluse hõivata kindlat turuosa või liikuda eduliselt uutele turgudele.

"Tundub, et pikemas perspektiivis kuulub tulevik FSC-le - see muutub teistest väärtuslikumaks," ütleb ta.

Ida-Euroopas, Venemaal ja Skandinaavias metsade ja puiduettevõtete FSC-sertifitseerimisega tegeleva rahvusvahelise konsultatsioonifirma NEPCon juhataja Peter Feilberg märgib, et järjest rohkem kinnitab metsa ja puiduettevõtete FSC-sertifitseerimine kanda Venemaal, Kanadas ja Aafrikas, kusjuures praegu on kõige agaramad sertifikaatide taotlejad puidumassi ja paberi tootmisega tegelevad firmad.

"Rohkem kui 10 000 toodet maailmas kannab FSC logo, sellist levikut ja populaarsust pole suutnud järele teha ükski teine ülemaailmne märgistussüsteem," räägib Feilberg. "Tootevalik on väga lai - tualettpaberist majadeni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing