Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Logistika põhimõisted (17)

ÄP 25. aprill 2007, 00:00

Riiulilifti tööl on analoogia kõrgkomplekteerimistõstukiga. Lifti juhtpuldis istub laotöötaja ja liigub liftiseadmega piki koridori ja riiulikorruste vahel.

Lifti liikumise kiirus võrreldes tõstukiga on mitu korda suurem, mistõttu on ka tootlikkus komplekteerimisel suur.

Peenkaubariiulite liftid on enamasti 11 m kõrged.

Ringlemisprotsessi põhimõtted tähendavad praktikas seda, et luuakse osaliselt vastupidine tootmissüsteem -toorainete kasutamist korvatakse osaliselt utiliseeritud toorainega.

Traditsioonilised tooraineallikad kompenseeritakse osaliselt materjalidega, mida on varem peetud jäätmeteks, kuid mida nüüd üha suurenevates kogustes kogutakse ja taaskasutatakse.

Füüsilise ringlemissageduse all mõeldakse konkreetse toote või kitsama tooterühma ostu- ja müügikordade arvu aasta jooksul. Selle leidmiseks jagatakse mingi toote müük aasta jooksul (tk) selle toote keskmise laoseisuga (tk). Iseloomustab lao tõelist, kaubakogustega määratud ringlemissagedust.

Laotehnoloogia, mille puhul kaubaalused on paigutatud spetsiaalsete riiulite tugisiinidele.

Tõstuk sõidab kaubaaluse paigutamiseks ja äratoomiseks riiulivahesse. Virnastamisega analoogiline ladustamise viis, peamise erinevusega, et pealmised alused ei rõhu alumistele, vaid toetuvad riiulikonstruktsiooni siinidele.

Teatis kauba vastuvõtjale kauba saabumisest.

Vedude liik, mille puhul kasutatakse vähemalt kaht erinevat veoviisi. Üks vedaja korraldab kogu veo ja võtab vastutuse ainult veo selle osa eest, mida ta ise teostab.

Sertifitseerimise all mõeldakse protseduuri, mille korral annab sõltumatu organ kirjaliku kinnituse selle kohta, et kindel toode, protseduur või teenus on kooskõlas määratletud nõudmistega.

Tõstuk, mis on mõeldud koormate (kaubaaluste) siirdamiseks lühidistantsidel. Mugav ja ratsionaalne kasutada kohtades, kus on vaja teostada sagedasi kaubaaluste siirdamisi, kuid siirdamisteekonnad ei ole pikad.

Sobib hästi kasutamiseks kauba laadimisel jaotusautole või jaotusautolt maha, samuti kaupluse ruumides kauba toimetamiseks laoruumist müügisaali.

Tänu suhteliselt väikesele kaalule sobib kaasaveoks jaotusauto furgoonis.

Laotehnoloogia, mille puhul liiguvad peenkauba- või kaubaaluste riiulid põrandasse/põrandale paigutatud siinidel.

Kaubaaluste riiuleid liigutatakse elektriajamite abil, peenkaubariiuleid üldjuhul käsiajamite abil.

Allikas: Logistikaühing

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:31
Otsi:

Ava täpsem otsing