Avaliku WiFi ohtude vastu aitab peamiselt tulemüür

Enn Heinsoo 26. aprill 2007, 00:00

Esimene asi, mida avalike ja turvamata WiFi võrkude kasutamisel teha, on rakendada korralikku ja värskendatud viirustõrjetarkvara ning head tulemüüri. On oluline, et viirusetõrjuja jälgiks ka arvutis jooksvaid protsesse ning tuvastaks uut tüüpi viiruseid, nimelt juurkomplekte. See aitab vältida pahatahtlike programmide tegutsemist kasutaja arvutis, ilma et neid avastataks.

Tulemüüri kasulikkus on ilmsem - see ei lase ilma teie loata ühelgi programmil infot arvutist välja saata ning peidab ka teie operatsioonisüsteemi kõik võrgupordid ebaterve huvi eest. Tulemüüri esmakordselt seadistamine võib võtta aega, kuid õnneks on olemas manuaalid nii internetis kui ka tarkvaraga kaasas.

Tulemüüri kasutamisel ilmneb aga ebameeldivusi näiteks koduvõrgus, kus ei osata seadistada seda nii, et saaks kohtvõrgus sõbralikele arvutitele ligi või ei tööta mõni vajalik programm. Turvalises võrgus võite lahenduseks tulemüüri vastavalt seadistada või lihtsalt kinni keerata ja meeles pidada, et see hiljem kindlalt sisse lülitada.

Hoolega tasub ka jälgida, millist teavet te oma sülearvutis hoiate. Tundlikku informatsiooni pole mõistlik kuhugi jagatud kataloogi jätta. Dokumentide jagamine tasub üldse kinni keerata, kui olete avalikus võrgus.

Lisaks tasub tundlikke andmeid ka krüpteerida. Selleks on internetist võimalik leida vabavaralisi programme. Krüpteerimine kaitseb andmeid ka sel juhul, kui sülearvuti varastatakse.

Avatud ja krüpteerimata WiFi puhul tasub ka mitu korda mõelda, kas ikka on vaja tundlikke andmeid internetti saata. Eestis ei ole see probleem küll kuigi tõsine, kuid WiFi on pealtkuulatav ning keegi võib näiteks teie pangakoodid või olulise dokumendi õhust kinni püüda.

Dokumentide turvalisusele aitab kaasa nende eelnev krüpteerimine, mida on jällegi võimalik teha vabavara abiga. Salasõna ei maksa ka sel juhul üle interneti saata. Pigem leppige salasõna eelnevalt teise poolega kokku.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing