Põhivaliku moodustavad puit ja kivi

Valeri Lebedev 07. mai 2007, 00:00

Eestimaises ehituses kasutatakse põhiliselt kaht tüüpi kandvate seinte materjale: kivi ja puitu.

Puitelamud on puitsõrestikkonstruktsiooniga majad ja palkelamuid. Kivielamuteks võib pidada nii väikeplokkidest laotud seintega elamuid kui ka betoonist valatud kandeseintega maju (sealhulgas paneelelamuid).

Ehitusturule on ilmunud ka hulk alternatiivseid kandeseinte materjale ega tohi unustada ka ökomaterjalidest (põhk, savi vms looduslik materjal) ehitatud kandeseintega elamuid.

Loomulikult kasutatakse ka segalahendusi (näiteks tehakse kivimajale peale puitkonstruktsioonist mansardkorrus).

Millisest materjalist oleks aga parem elamu kandeseinad ehitada?

See on selline küsimus, mille vastus on väga subjektiivne. Samas peab elamu tulevane omanik enne projekti tellimist oma eelistuse kindlasti selgeks tegema.

Toon allpool mõningad otsuse tegemist hõlbustavad pidepunktid.

Kui tulevane majaomanik on ühtlasi metsaomanik ja saab vajadusel arvestada suurema hulga tasuta abijõuga, on tal üsna mõistlik ehitada oma maja puidust.

Kui tulevasel majaomanikul on ebameeldiv elukogemus korterelamute helikindlusest, võiks ta eelistada kivimaterjalidest elamut (seinad ja vahelaed on normaaloludes helikindlamad kui puitehitistel). Seega, tähtsad on ka kasutatavate materjalide füüsikalised omadused.

Kivimaterjalide kasutamine võimaldab tulevasel omanikul saada ehituslikult keerulisema, kuid arhitektuurselt omanäolisema elamu projektlahenduse (mitmesuguste konsoolsete rõdude ja varikatuste ehitamine, ebatraditsioonilised elamu ruumi- ja mahulahendused).

Kindlat materjalide valiku malli pole olemas. Otsustamiseks tuleb analüüsida palju olulist informatsiooni, millest piisavalt suure osa kohta peab tulevane omanik langetama valiku oma eelistuste järgi ehk subjektiivselt.

Ehituse teostamise koha pealt võin väita, et puitkonstruktsiooniga elamu vundament on lihtsam ja kandekonstruktsioonide paigaldus kiirem, kuid soojustus- ja viimistlustööd nõuavad rohkem tähelepanu ja aega.

Ehitusmaksumuse koha pealt peaks puitelamu ehitamine olema odavam, kuid kvaliteetse puitmaterjali hinna pidev tõus, samuti lisasoojustuste ja eriliste viimistlusmaterjalide kasutamine võib selle vahe muuta minimaalseks või suisa olematuks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:31
Otsi:

Ava täpsem otsing