Stockholmi börsil olid pahad päevad

Virge Lahe 11. juuni 2007, 00:00

Eelmise nädala neljapäeva õhtuks vajus Rootsi börsi indeks nelja nädala tagusele tasemele, jõudes suurima languseni teiste börsidega võrreldes, vahendas majandusagentuur Bloomberg.

Rootsi varahaldusfirma East Capitali Baltikumi maakler Fredrik Reuterhäll põhjendas turu langust järgmiselt: "Stockholmi turul oli paar kuud tunda kerget ülekuumenemist, mis väljendus turu tugevas närvilisuses ja kõrges kõikuvuses. Tegemist oli siiski nii vältimatuse kui ootamatusega, et turg hetkel selliselt kukkus."

Reuterhäll nentis, et turul reageeriti pigem USA indeksite kukkumisele. Rootslased reageerisid lihtsalt tugevamalt müümisega, sest korrektsioonist oli juba tükk aega juttu olnud. Reuterhäll märkis, et õli valas tulle ka asjaolu, et Rootsi on sattunud harjumatusse olukorda - nimelt on löögi alla sattunud finantssektor, kus Venemaa avaldab survet Swedbankile. Samas julges Reuterhäll öelda, et hetkel ei ennustata veel midagi pikaajalist. "Üldiselt on analüütikud üsna positiivselt meelestatud ning ütlevad, et börs taastub kiiresti ja saavutab lühikese ajaga head kasvunumbrid," oli Reuterhäll optimistlik.

"Viimaste päevade langus on Rootsis olnud päris tuntav. Nii Soomes kui ka Rootsis on indeksid aasta algusega võrreldes tublis plussis, seega laiemalt vaadates on see vaid väike nõks allapoole," kommenteeris tarkinvestor.ee omanik Kristjan Lepik börsil toimuvat. Ka Lepik tõi peamiste põhjustena välja samaaegse languse teistel Euroopa börsidel ja negatiivse uudise Swedbanki probleemide kohta Venemaal. Lepik tõdes, et investeeringuna peab ta Skandinaavia majanduskeskkonda atraktiivseks, kuid ostmiseks kasutaks ta madalamaid tasemeid. Lepik põhjendas: "Globaalsete aktsiaturgude ralliga on ka Skandinaavia tublisti kaasa liikunud. 10-15% korrektsioon oleks Skandinaavia aktsiate puhul juba päris hea sisenemiskoht."

LHV veebitoodete juht Alo Vallikivi andis Stockholmi börsi langusele lihtsa seletuse. Nimelt oli Stockholmi börs eelmisel kolmapäeval suletud. Seepärast kajastus kolmapäevane Euroopa aktsiaturgude langus Stockholmis alles neljapäeval, millele andis jõudu juurde neljapäevane üleüldine langus, rääkis Vallikivi. Languse suuremaks põhjuseks pidas Vallikivi Rootsi aktsiaturu senist kiiret tõusu.

"Kokkuvõttes ei ole erilist põhjust Skandinaavia aktsiate pärast muretseda - turud on ühtlases korrektsioonis ning Stockholmi aktsiate langus ei ole tavapärasest suurem," püüdis Vallikivi tekkinud kerget paanikat maha võtta.

Pärast seda, kui investeerimispank JPMorgan oli alandanud Euroopa suuruselt teise autotootja Volvo aktsiareitingut, langes Volvo aktsia läinud neljapäeval 4,6 protsenti, 141,5 Rootsi kroonini. JPMorgan vahetas välja Volvo aktsia soovituse "neutraalne", öeldes, et portfellis võiks Volvo aktsial olla väiksem osakaal kui Stockholmi indeksis.

Lisaks Volvo, kuullaagreid tootva SFK ja börsil noteeritud Rootsi suurima panga Swedbanki aktsiatele langes ka lennufirma SAS Grupi aktsia 7,2 protsenti pärast seda, kui Hispaania suuruselt teine lennufirma, SASiga ühinenud Spainair teatas salongiteenindajate plaanitavast streigist. Stockholmi börsil noteeritud SASile kuulub 95 protsenti Spainairist.

Kosmeetikafirma Oriflame kukkus 3,6 protsenti pärast seda, kui JPMorgan Stanley alandas aktsia hinnasihti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing