Puurkaev raja reoveeallikast vähemalt kümne meetri kaugusele

Ketlin Priilinn 13. juuni 2007, 00:00

"Puurkaevu hinna määravad kaevu sügavus, manteltoru pikkus ja läbimõõt," selgitab ASi Mavesi juhatuse liige Toomas Kupits. Tema kogemust mööda saab puurkaevu rajada nii paksudesse pinnakatte setetesse kui ka aluspõhja lubja- või liivakivisse.

Lihtsama ehk 15-20 meetri sügavuse puurkaevu rajamine on veidi kallim kui 5-10 meetri sügavune salvkaev.

"Erinevalt salvkaevust saab sügavama puurkaevu korral vett ühtlasemalt, samuti isoleerib selle konstruktsioon reostunud maapinnalähedased veekihid," loetleb Kupits.

Alla viiemeetrise pinnakattega lubjakivialal kujuneb harilikult kaevu sügavuseks kakskümmend meetrit. Sellisesse kaevu käib ligi kaheksameetrine manteltoru. Üksiku majapidamise või kuni kümne tarbijaga majadegrupi veevajaduse rahuldab tema kinnitusel umbes kümnesentimeetrise läbimõõduga pump.

Enne kaevu planeerimist soovitab Kupits tutvuda lähimate naabruskonna puurkaevudega: uurida nende sügavust, manteltoru pikkust, veetaset ja vee kvaliteeti.

Puurkaevu suudme manteltoru ots peab jääma maapinnast kõrgemale vähemalt 30 cm. BalRock OÜ juhatuse esimehe ja tegevdirektori Kalle Alasi seletusel tuleb puurkaev rajada, kui vett pole, salvkaev jääb tihti kuivaks või ei saa kasutada ühisveevärgiteenust. Puurkaevu rajamise ja kasutamise kulusid aitab madalal hoida mitme majapidamise koopereerumine. Liiatigi muudab kiirem veevahetus kaevu vee värskeks.

Kaevu rajamise hinda tõstavad kulud kütusele, manteltorude metallile ja tööjõule. Teisalt määravad kaevu hinna ka soovitav veekogus ajaühikus ja maapinna geoloogiline ehitus. Alasi sõnul on puurkaevust saadava vee üldine keemiline koostis ja kvaliteet enamasti teada. Samas võib esineda kõrvalekaldeid eeldatavast koostisest. See probleem on omane pigem kõrgematele veekihtidele, mis on saastele kättesaadavamad.

Seega tuleks kaev rajada võimalikust saasteallikast piki kallet ülespoole vähemalt kümne meetri kaugusele. "Õigupoolest on kliendil puurkaevu valikul suhteliselt vähe öelda," tõdeb Keila Geoloogia ASi projektijuht Jaanis Madalik. Lihtsalt pinnas määrab juba kaevu sügavuse ja tootlikkuse. Ka hoiatab Madalik püüdmast võtta kaevust vett rohkem kui on selle tootmisvõime.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing