Otsekorraldus nüüd ka pankade vahel

Piret Reiljan 14. juuni 2007, 00:00

"Ühisleping on ehe näide sellest, kuidas ühise eesmärgi ehk siis kliendi nimel teevad konkureerivad pangad koostööd," sõnas Eesti Pangaliidu esimees ja Nordea panga juht Vahur Kraft.

Siseriiklike otsekorralduste ristkasutuse raamlepingule kirjutasid eile alla Hansapanga, SEB Eesti Ühispanga, Nordea Panga, Sampo Panga, Eesti Krediidipanga ning Tallinna Äripanga juhid.

Krafti sõnul võidavad värskest pankadevahelisest otsekorraldussüsteemist kõige rohkem väikesed ja keskmised ettevõtted.

"Suurtel ettevõtetel juba on kontod kõikides pankades. Kasu saavad enim näiteks korteriühistud, koolid ja teised, kellel pole mõtet pidada hulka pangakontosid. Samuti ei pea enam klientidel olema mitu pangakontot," selgitas Kraft eile pankadevahelise raamlepingu allkirjastamise eel.

Pankadevaheline otsekorraldusteenus on maksjale tasuta, kuid makse saajale tähendab see teatud lisakulu. "Otsekorralduse ristkasutuse tasud selguvad kliendi ja panga läbirääkimiste käigus," sõnas Kraft, kes ei soovinud konkreetsetest summadest rääkida.

Pangajuht andis siiski mõista, et loomulikult on teenus kallim senistest pangasisestest otsekorraldustest. Samas oli Kraft kindel, et mugavama rahavoogude planeerimise nimel on maksete saajad lisakulutuseks valmis. "Tasuta lõunaid pole olemas," toonitas Kraft.

Uut otsekorralduste skeemi hakkab korraldama informatsioonilogistilisi teenuseid pakkuv rahvusvaheline ettevõte Itella.

"Seda ma ei saa kommenteerida, millist tasu meie maksete vahendamise eest võtame," ütles Itella Information ASi e-toodete juht Ahti Allikas.

Konkurentsiameti finantsjärelevalve osakonna juhataja Juhan Põldroos hoiatas pangaliitu süsteemi väljatöötamise ajal, et pankadevahelised ühislepped on reeglina ohtlikud, ja toonitas, et teenuse hinnad peavad kindlasti olema kulupõhised.

Eesti Panga arvelduste osakonna juhataja Mihkel Nõmmela oli aga optimistlik ja ütles eile, et uuendus hoopis suurendab konkurentsi pankade vahel, sest raha saajal on edaspidi võimalik valida vaid üks, temale kõige sobivamat otsekorralduse teenust pakkuv pank.

"Oluline on, et Itella Informationi kaasamine pankadevahelise makseinformatsiooni vahendajana märgib pankade valmisolekut kaasata arvelduste teostamisse eraettevõte, mis ei ole pankade omanduses ja mida pangad seega otseselt ei kontrolli," lisas Nõmmela.

Eestis kasutatakse otsekorraldust praegu vaid 7 protsendi maksete teostamisel, kuid pärast pankadevahelise otsekorralduse rakendumist on oodata selle osatähtsuse suurenemist.

Nõmmela sõnul astutakse järgmine suurem samm otsekorralduste arengus tulemas aastal 2009, mil käivitub üleeuroopaline otsekorraldusskeem.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing