Ligi ja Veskimägi vaated põrkuvad maksuküsimuses

Virge Lahe 15. juuni 2007, 00:00

Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) toetab spetsiaalsete investeerimiskontode loomist ega soovi seada investoritele mingeid ajalisi piiranguid. Reformierakond on olnud seisukohal, et tulumaksuvabastust võiks investor nautida ainult siis, kui ta investeeringutest teenitud tulu 90 päeva jooksul edasi investeerib.

IRLi liige, endine rahandusminister Taavi Veskimägi on enda kinnitust mööda investeerimiskontode idee algataja. "Viimati oli minu rõõmuks rahandusministeeriumi eelnõu aluseks investeerimiskontode kontseptsioon."

Veskimägi selgitas, et arutluse all oli küll ainult kapitalitulust, mitte palgatulust tehtud investeeringute tulumaksust mahaarvamine. Kuigi see on Veskimägi sõnul poolik lahendus, sest tegelikult tuleks soodustada just inimeste palgatulu investeerimist, on see siiski samm õiges suunas.

Taavi Veskimägi ideesse suhtub aga ettevaatlikult reformierakondlasest riigikogu rahanduskomisjoni esimees Jürgen Ligi, kes toonitas, et tahaks kuulata kõigepealt ekspertide kommentaare tähtajatute investeerimiskontode kohta.

"Et raha kuskil eraisiku kontol seisab, on võib-olla liiga lõtv regulatsioon. Ma olen kuulnud, et investeerimiskonto variant on tänapäeva maksuhalduse seisukohalt ülearune," rääkis ta.

Ligi andis lootust eelnõu peatseks jõudmiseks valitsusse, ent pidi samas möönma, et tööd on palju. "Kindlalt on tööplaanis, aga lihtsalt oleme siin ajahädas. See saab tehtud, aga ei oska praegu lubada, millal." Ligi lisas, et ta ei ole veel jõudnud sisulist koosolekut pidada, sest rahanduskomisjonil on tööuputus.

"Ma loodan küll, et suve jooksul suudame ka selle eelnõu ette valmistada," oli peaminister Andrus Ansip eile optimistlik. Tema sõnul koostati valitsusliidu programm aga valitsuse nelja aasta tegevust silmas pidades. "Oodata, et me kolme esimese kuu jooksul saame nelja aasta tööga hakkama, on muidugi liiga palju," tähendas peaminister.

Küsimusele, millises seisus on erainvestorite reinvesteeritud tulusid puudutav seaduseelnõu, vastas rahandusminister Ivari Padar : "See on embrüonaalses seisundis. Meil on idee ja struktuur, kuidas seda asja ära lahendada." Padar lootis, et eelnõu jõuab valitsusse juulikuu esimeseks kabinetiaruteluks, kuid lisas, et selliste asjadega ei saa kiirustada.

"Me vaatame, et hüvade lubadustega ei tekiks maksuauku, kus Eesti Vabariigis keegi maksu maksta ei taha. Maksumuudatusi ei saa ülepeakaela teha."

Samas kostis rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juht Lemmi Oro eelnõu seisu kohta: "Ei ole veel sellises seisus, et ajakirjandusele rääkida, on alles majasisene tööarutelu." Oro nentis, et tal on raske öelda, mis ajaks saab eelnõu kabinetile esitamisküpseks. "Järgmise poolaasta sees kindlasti," lubas ta.

Oro sõnade kohaselt on välja pakutud eri variante. Üks variant on investeerimiskontod tähtajalise piiranguteta, teise variandina peaks väljavõetud raha olema 90 päeva või 30 päeva jooksul taas investeeritud. "Need kõik on alles töövariandid ja ühegi kohta ei tea ma, et see oleks lõplik valik," rõhutas Oro.

Eri huvigruppe esindavad liidud on seisukohal, et era- ja juriidiliste isikute investeeringuid maksustades on kõige olulisem tagada ühetaolisus.

Rahandusministeerium on küsinud erainvestorite maksustamise kohta ettepanekuid investorite liidult, fondihaldurite liidult, pangaliidult, Eesti Pangalt, kindlustusseltside liidult ja Tallinna börsilt.

"Meie ettepanek on algusest peale olnud, et eraisikute pikaajalised investeeringud tuleb tulumaksust vabastada ning seda eelkõige võrdse kohtlemise printsiibist lähtudes," ütles Tallinna börsi kommunikatsioonijuht Tex Vertmann.

Eesmärk oleks luua investeerimisel erainvestoritele sarnased võimalused juriidiliste isikutega ning motiveerida neid säästma ja kindlustama tulevikku.

Ka investoreid, fondihaldureid, maksumaksjaid ja kindlustusseltse esindavad liidud toetasid sarnast maksustamist. Maksumaksjate Liidu esimees Lasse Lehis kinnitas liidu soovi, et muudatus hõlmaks kõiki investeeringute liike ühetaoliselt.

"Kas kogu kapitalitulule kehtiks täiendav maksuvaba tulu määr või kehtiks midagi FIE erikonto sarnast, kuhu saaks maksuvabalt kanda mis tahes finantsvara (väärtpaber, fondiosak, hoius, elukindlustusleping) müügist saadud raha uue finantsvara soetamiseks," selgitas Lehis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing