Folgi stiiliks on regilaul

Henrik Aavik 27. juuli 2007, 00:00

Igal aastal on pärimusmuusika festivali korraldajad valinud mõne märksõna, mille võtmes sündmus läbi viiakse. Tänavuseks võtmesõnaks on regilaul.

Folgil kuuleb nii kodumaist kui ka naaberrahvaste regilaulu.

Festivali peakorraldaja Ando Kiviberg ütleb, et idee teha seekordne festival regilauluteemaline tuli Veljo Tormiselt, kes viimastel aastatel on pühendunud selle laulustiili tutvustamisele Eestis. Viljandis veab helilooja mitmeid õpitubasid ja esitleb ka oma värsket regilaulude laulikut.

Viljandi folgiga käib kaasas folgilik elustiil, mis paneb festivali ajaks kihama kogu Mulgimaa pealinna. Korralduslikult tähendab see hulka tudulaid, telklaid, pesulaid ning muud eluks vajalikku, pluss ööbimiskohad korterites, hoovides ning põõsaalustes üle linna.

Kivibergi sõnul ei ole nad elu-olu planeerides allahindlust kunagi teinud. "Meie eesmärk on pärimusmuusikat promoda ning muuta vanade laulude laulmine ja tantsude tantsimine inimeste igapäevaelu loomulikuks osaks. Oleme püüdnud teha nii, et pärimusmuusika sõbrad ennast siin hästi tunneksid, kõik oleks loogiline ning sujuv ja miski ei häiriks head muusikaelamust."

Folgi osaks on peale kontsertide erinevad õpitoad üle linna, tasuta Roheline lava, regilaulupesa kõigile lauldasoovijaile, muinasjututuba pisifolkijaile, kontserdid kirikutes üle maakonna, mitmed temaatilised näitused ning käsitööhoov Viljandi muuseumi hoovis, kus saab traditsioonilist käsitööd nii osta kui ka õppida.

Esinejatevalik on kirev. Kivibergi arvates on keeruline kedagi eraldi välja tuua, see teeks ülekohut mainimata jäätud esinejatele. "Meie programm on väga tugev. Külalisesinejaid on nii põhjast kui ka lõunast, nii idast kui ka läänest," ütleb korraldaja.

Folgil on alati huvitav leida uusi tulijaid kodumaisele muusikapüünele. Põnev saab ilmselt olema kollektiivi Nikns Suns etteaste laupäeval. Tegemist on Viljandi Kultuuriakadeemia tudengitest koosneva fenomenaal-rahvuslik-ägemuusika ansambliga. Nende kodulehel kuulamiseks pakutavatest lugudest leiab nii meloodilisust kui ka folk-punki.

Samuti on uus tulija Krüüsel - noored pärimusmuusikud Paldiskist, kes segavad isikupäraseid vokaalseadeid kandle-, djembe- ja kitarrihelidega.

Samuti on uueks folkenergiaks KaksiKaks, kelle repertuaaris on laulud ja instrumentaalpalad eesti ning soome muusikavaramust. Ammuunustatud lood on saanud uue kuue, seaded on ansambli liikmete vaimutöö vili.

Paljudele folgikülastajatele on ilmselt peo pärliks vennad Eino ja Einar Süggu, kes üle mitme aasta astuvad üles oma esivanemaid kiitva kavaga "Minu isa oli ausus ise". Folgifestivalil esitavad nad ka enda versiooni regilaulust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:48
Otsi:

Ava täpsem otsing