Lubade tahtjaid poole rohkem

Ardo Kalda 10. august 2007, 00:00

Enn Saard Pärnu Aide Autokoolist nendib, et nende juures on tsiklilubade tegijate number ligi viiskümmend protsenti suurem kui eelmisel aastal. Praegu veel järjekordi pole ja sestap lisagruppe pole tehtud. Indrek Madar OÜst Autosõit toob näiteks, et neil alustas 2006. aastal A-kategooria õpingutega 88 inimest ja lõpetas 48, nendest B-kategooria juhilubade omanikke alustas 22 ja lõpetas 15.

2007. a alustas OÜs Autosõit õpingutega 138 inimest ja praeguseks on lõpetanud 67. Nendest B-kategooria juhilubade omanikke on alustanud 53 ja seni lõpetanud 22. Madar nimetab, et neil praegu tsiklilubade tegemisele järjekordi pole. Peamiseks probleemiks peab ta aga, et alustatakse küll õpingutega, ent lõpuks eksamitele ei tulda.

Eriti lihtsaks on tehtud tsiklilubade saamine neile, kellel on juba B-, C- või D-kategooria luba. Need peavad käima koolis vaid kümme tundi teooriat ja tegema kaasa kakskümmend sõidutundi.

Viimast teed pidi läks ka eelmise aasta suvel load teinud Imre Laanepõld, kellel oli päris raske paljude autokoolide pakkumiste hulgast endale sobiv valida: "Valik sai lõpuks tehtud internetist koolitushindu võrreldes. Kui siis üks tuttav mulle autokooli Sprint õppegruppi soovitas, oligi liisk langenud."

Laanepõllu kogemust mööda nõudis kogu protseduur alates kirja panemisest kaks kuud, millest kuu kulus puhtalt ARK sõidueksami vaba aja ootamisele Tallinnas.

Lubade ihalejail palub Laanepõld kannatlikuks jääda: "Kes soovivad samuti endale A-kategooria load teha, soovitan sobiv autokool leida ja sõidutehnika tundides eriti tähelepanelikult kuulata. Kannatust tuleb varuda, sest paar kuud läheb ikka aega, et A-kategooria load saada."

Enn Saardi tähelepanekul on neil suurenenud ka huvi C- ja E-kategooria lubade vastu. Asja iva peitub sageli selles, et inimene on leidnud endale töökoha ja nüüd on lube vaja. Saardi meelest on päris palju kasvanud ka naiste osakaal veoautolubade soovijate seas.

Sõidukoolide esindajate teada ei julge paljud eksamitele minna või loobuvad üldse koolitusest ka müüdi pärast, et kui kukud A-kategooria eksamil läbi, siis võetakse ka B-kategooria ära. Nii see siiski kindlasti ei ole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing