Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Internet ja teler võivad olla süüdi une kehvas kvaliteedis

Villu Päärt 30. august 2007, 00:00

Kuigi unetundidel pole erilist vahet, tunnevad enne magamaminekut internetis või teleri ees istunud inimesed end väsinumatena, selgus värskest uuringust.

"Paljud inimesed kasutavad internetti, kuid on oluline teada, et pikk õhtune internetis surfamine võib põhjustada tajutavat unepuudust," ütles Jaapani Osaka ülikooli teadlane Nakamori Suganuma Reutersile.

Ta tegi koos kolleegidega Jaapanis kaks internetipõhist küsitlust, milles 5875 inimest vastasid und ja elektroonilise meedia kasutamist puudutavatele küsimustele. Uuringu tulemused ilmuvad ajakirjas Sleep and Biological Rhythms.

Pooled küsitletutest seostasid unepuudust enne magamaminekut internetis või televiisori ees veedetud ajaga. Mida kauem ekraanide ees istuti, seda suurema tõenäosusega kurtis küsitletav ka ebapiisava une üle.

Neist, kes kasutavad internetti või vaatavad televiisorit õhtuti alla pooleteise tunni, kurtis 29 protsenti viletsat und.

Vastukaaluks - kehv uni oli 40 protsendil neist, kes veetsid elektroonilise meedia seltsis õhtul 1,5-3 tundi.

Nende hulgas, kelle õhtut täitsid internetis surfamine ja televisioon üle 3 tunni, oli uneprobleemide üle kaebajaid 54 protsenti.

Samas ei maganud rohkem elektroonilist meediat tarbivad inimesed tegelikult lühemalt. Üle kolme tunni ekraani ees istujad magasid öösiti keskmiselt vaid 12 minutit vähem kui need, kelle neti- või telekavaatamine jäi alla pooleteise tunni.

Suganuma sõnul tekitas interneti kasutamine rohkem tunnet, et uni pole küllaldane. Selle üle kaebasid mitte ainult noored, vaid ka keskealised ja vanad surfajad.

Küsitletutest pidas 38 protsenti õhtust internetikülastust unehäire põhjustajaks.

Vaid neljandik suutis unepuudust ja telekavaatamist seostada.

Uuringu kokkuvõttes rõhutab Suganuma, et kuigi teleri ja arvuti ees veedetud õhtutunnid ei mõjuta oluliselt uneaega, on neil oluline mõju unevajadusele ja -kvaliteedile.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing