Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Posti teel taimi osta on riskantne

Maris Paalvelt 03. september 2007, 00:00

Kataloogide plussiks on parem valik kui kauplustes, miinuseks aga võimalus saada ebakvaliteetseid taimi, mille kasvamaminek on kahtlane.

Mulle endale tundub, et kataloogidest tellijaid leidub rohkem just maarahva hulgas. Tõenäoliselt tingib seda asjaolu, et kaugemates maapaikades on kaubanduskeskusi vähem ja sortiment piiratum.

Taimedega kauplemine posti teel on tunduvalt riskantsem ettevõtmine kui mitteelusa kauba puhul. Ma ei ole ise midagi posti teel soetanud, küll aga näinud igasuguseid katalooge, kus taimi pakutakse. Olen külastanud nii firmat, kes sellist teenust osutab, kui ka klientide arvamusi kuulnud.

Kataloogidest saab nii mõnelgi korral rikkalikuma valiku kui kaupluses. Kollektsionäärid on oma kogud sageli just kataloogidest hankinud. Kaupluste valik on sageli piiratum ja kaupa sisse ostes otsustatakse tuntumate liikide kasuks.

Mida tasub osta ja mille puhul maksaks ettevaatlikum olla? Palju pakutakse lillesibulaid: tulpe, nartsisse, krookuseid. See on just nüüd eriti ajakohane teema. Kuna sibullilled on kliendile pakitud spetsiaalsesse väikepakendisse, ei ole suurt vahet, kas osta sibulad kataloogide vahendusel, mõnest supermarketist või lillepoest. Tegelikult on ju nemadki oma sortimendi mingist kataloogist tellinud ja hiljem poeriiulile asetanud. Üldjuhul nendega probleemi pole.

Katalooginimekirjas pakutakse ka puit- ja rohttaimede istikuid. Sageli on need spetsiaalsesse pakendisse pandud, mis peaks tagama taimedele vajaliku optimaalse niiskuse pikemaks perioodiks.

Ei tahaks küll ühelegi firmale kannale astuda, kuid tundub, et siin peitub kataloogikaubanduse kõige nõrgem lüli.

Sageli saab ebakvaliteetse taime, mis ei pruugi sugugi kasvama minna. Aiaäridest ostes ja käega taime katsudes saate olla kindlam, et taim ikka korralik on.

Sageli pakutakse taimede istikute puhul mitut liiki ühes pakendis. Et soovitut saada, pead leidma veel koha mitmele teisele istikule. Ehk oleks õigem osta soovitud taim aianduskeskusest, hea ja kvaliteetne, kuid enamasti kallima hinnaga kui kataloogis.

Pealegi on juba taimedega haljastatud aias soovimatutele taimedele üsna raske kohta leida. Juhtub ka nii, et meil külmakindlate liikidega ühte pakendisse on sattunud meil mittevastupidavad liigid.

Kui istikud on pakendis paljasjuursena, võivad nad kergesti läbi kuivada, st juba enne, kui nad teieni jõuavad. Kassettides kasvatatud püsikud, maasikataimed, suvelilled jt haigestuvad kinnistes kilepakendites kergesti seenhaigustesse ja hävivad.

Kataloogifirmad, mis ei taha olla turul ühepäevaliblikad, vahetavad muidugi klientidel riknenud kauba ringi. Seda asjaolu tasuks enne firmast uurida, kui tehing sooritatakse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing