Kas heategu või koolide ärakasutamine?

Ralf-Martin Soe 10. september 2007, 00:00

Iseenesest võib nüüd suurärimees Endel Siffi pidada koolinoorte suurimaks heategijaks. Kuidas muidu kujutada ette, et suurärimees laseb enam kui poolsada miljonit maksnud staadioni Tallinna viiel kesklinna koolil kasutada täiesti tasuta.

"Meie ei hakka kunagi koolidelt raha küsima. Tallinna linn peab meiega suhtlema. Kui aga linnavalitsus pole suuteline leidma sportimistingimusi, ei pea veel väikesed lapsed sellepärast kannatama. See ei ole äriprojekt," sõnas Snelli staadioni projektijuht Tõnis Bittman.

Äriregister räägib teist keelt. Juulis äriregistrile esitatud Sifile kuuluva Personal Poweri majandusaasta aruanne kinnitab, et Toompuiestee 24a on puhtal kujul kinnisvaraarendus.

"OÜ Personal Power põhieesmärgiks on ehitise renoveerimine ja selle kasutusele võtmine tulu saamise eesmärgil," seisab äriregistrile edastatud aruandes, mis kannab Sifi allkirja. Ta on varem öelnud: "Tava kohaselt kannab staadioni hooldusega seotud kulud selle omanik, kuid kui linn soovib staadioni kasutamise veelgi paremaks korraldamiseks selle rendile võtta, siis mis saab mul selle vastu olla."

Ka on Sifil krundiga soolas 14 000ruutmeetrise maa erastamine hoonete all ja ümbruses. Bittmani sõnul on asjaajamine käib ja maa loodetakse kätte saada aasta lõpuks.

Siiski eitas mees, nagu oleks objekt soetatud üksnes maa saamiseks. Bittmani sõnul oleks parim operaator Tallinna linn, kuna nemad oskaksid staadioni ka maksimaalselt koormata.

Tallinna haridusameti juhi Andres Pajula sõnul on rendiküsimus veel lahtine. "Kui koolid on mingisuguste lubadustega staadionile peale lastud, on see äripoole hea tahe," ütles Pajula, kelle sõnul on võimalik, et staadioni kasutamise teiseks osapooleks saavad siiski koolid, mitte linnavalitsus.

"Ma ei näeks siin tonti. Alati on võimalik kokkuleppele jõuda," vastas Pajula küsimusele, kas äkki kihutatakse lapsed staadionilt üldse minema.

Hariduse eest linnavalitsuses vastutav Kaia Jäppinen on puhkusel ja jäi Äripäevale tabamatuks. Abilinnapea on varem Postimehele öelnud, et linn on igal juhul huvitatud kokkuleppest Sifi firmaga.

Kommentaari ei saanud ka Tallinna linnapealt Edgar Savisaarelt, kes on nõuniku sõnul palgata puhkusel ja pole Eestis. Samuti polnud võimalik tabada Siffi, kes peaks reisilt naasma järgmisel nädalal.

Suve lõpp on olnud ärimees Endel Sifi ja Tallinna linnapea Edgar Savisaare leppimisaeg. Eelnevalt on Siff linnavalitsusele parasjagu peavalu valmistanud nii Lasnamäe paekarjääri hankega kui ka Kopli liinidega.

Kuu tagasi võttis Tallinna linnavalitsus aga vastu detailplaneeringu, mille järgi võib Siff Stroomi ranna lähedusse püsti panna 14korruselise kortermaja. Veel märtsis võeti punkt ootamatult päevakorrast maha.

Kui Savisaar tuli talle vastu, ei jäänud ka Sifi käed taskusse. Tema firma Primos OÜ võttis riigikohtust tagasi kaebuse, milles üritas tühistada Lasnamäel asuva Pae karjääri täisehitamiskonkurssi. Nüüd lubas mees koolilapsed staadionile.

Demonstratiivselt toimus staadionil 2. septembril ka Tallinna linnavalitsuse ja riigikogu vaheline jalgpallimatš.

Arvatavasti on Kopli Liinide tulevik võtmeküsimus, mis iseloomustab Sifi-Savisaare edasisi suhteid. Eriti kui suudetakse kohtuväliselt kokku leppida.

Praeguse seisuga ootab vaidlus detailplaneeringu üle kohut. Siffi esindab Advokaadibüroo Maria Mägi, kelle vandeadvokaat Tarvo Lindma sõnul pole OÜ Primos Kinnisvara andnud korraldust hagi tagasi võtta.

Olen Sifile niivõrd tänulik, et võtan tema ees lausa mütsi maha. Ma küll ei tea ühtegi suuremat heategevuslikku projekti kui see.

Ma ei kujuta küll ette, et Siff hakkaks meilt raha küsima. Ta on ikka alati andnud.

Kasutame staadioni nii kaua, kui ilm võimaldab.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing