Saeveskeid ootab sulgemine

Tiit Reinart 10. september 2007, 00:00

Eesti puidutööstusettevõtted on asetanud keerulisse seisu järjest kallinev ja nappiv toore. Toormepuuduse tulemusel on ettevõtete sulgemine juba alanud, suurematest saeveskitest on lõpetanud töö Sauga saeveski (tootmismaht 120 000 tm, 120 töökohta).

Olukord hakkas halvenema 2006. aasta teisel poolel, kui puidutööstuste tootmismahu kasv aastatagusega võrreldes pidurdus, põhjuseks puidutoorme nappus ning kallinemine. Tänavu suveks on EMTLi andmetel olukord puidutööstuses veelgi halvem. Põhjusteks on oma metsade majandamata jätmine ning raudteeblokaad, mis on alates maist puiduimporti Venemaalt tõsiselt pärssinud. Venemaa on kehtestanud ka eksporttollid ümarpuidule ja 2009. aastaks tõusevad need veelgi, nii et palgi import Venemaalt lõpeb.

Lisaks toorpalgi järkjärgulisele kallinemisele on palki järjest keerulisem kätte saada, isegi kalli raha eest. "Konkurents on tihe. Kui Eesti oma raie ei suurene, peavad mõned ettevõtted oma tegevuses kavandatud mahtudest loobuma," möönab Eesti Metsatööstuse Liidu tegevdirektor Andres Talijärv. Tema kinnitusel on puudu umbes neli miljonit tihumeetrit puitu, sealhulgas ligi miljon tihumeetrit palki.

Ka Äripäeva Valgamaa TOPi esikohafirma UPM Kymmene Otepää juht Ando Jukk nendib, et lähiajal peab mingi osa tööstustest kindlasti oma tegevuse lõpetama või siis toorainet vahetama. Palgi asemel tuleb kasutada rohkem saematerjali või koguni muud tegevust otsida.

Talijärve kogemusel ei saagi kuuse- või männipalki kasutavad firmad riske hajutada - kogu regioonis on okaspuupalgi defitsiit. Eesti saetööstus on tänapäevane ja konkurentsivõimeline, ilmselt annab see eelise näiteks palgi tarnimiseks Leedust või Saksamaalt. Kuid Talijärv leiab, et võti on siinsamas Eestis - peame erametsade majandamist ergutama, andma omanikule motivatsiooni ja looma võimalused.

Jukk prognoosib, et tööstustest alles jäävad suured ja efektiivsed ning väiksed nišitootjad. Talijärv on optimistlikum. Juki hinnangul on Eestis metsa üle 2,2 miljoni ha. Sellest võiks raiuda 12 miljonit tm, raiume aga ainult 6 miljonit tm. "Kui arvestada metsaressurssi, on puidutööstus Eestis vägagi perspektiivikas ettevõtmine," nendib Jukk.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing