Kalevi uinutavalt magus kinnisvara

ÄP 11. september 2007, 00:00

Eesti tuntuimat kaubamärki omav Kalev on aastaid püsinud üksnes kinnisvara najal. Põhitegevus toob juba neljandat aastat järjest kahjumit. Viimase majandusaasta numbrid on ehtsad Ameerika mäed - 90 miljonit kinnisvarakasumit ja 30 miljonit krooni põhitegevuse kahjumit.

Kinnisvaraturu tõustes asusid paljud firmad põhitegevuse kõrval üha rohkem tegelema kinnisvarainvesteeringutega.

Kinnisvaraturu langedes ei pruugi aga kinnisvara raha tagasi tuua ja siis tuleks põhitegevusest saadud kasumiga, kui seda on, lappida juba kinnisvarakahjumit.

Äärmiselt konservatiivsetel Šveitsi pankadel on pangahooned bilansis ühe Šveitsi frangiga.

Seega on prisket turuväärtust omavad pangahooned panga vara hulgast üldse välja jäetud.

Niisuguse panga kliendid ja aktsionärid peaksid tundma end veelgi kindlamini, kuna panga pankroti korral saab hoonete müügist laekuva ekstra rahaga veel üks osa nõudeid rahuldatud.

Kalevi aktsionärid on risti vastupidises olukorras. Kinnisvara osa magusavabriku vara hulgas on ebanormaalselt suur, mistõttu firma raamatupidamislik kasum-kahjum sõltub tugevasti kinnisvaraturu hetkeolukorrast ehk kinnisvara väärtuse ümberhindamisest.

Mis Kalevi asjade seisu võib halvendada, on see, et tegu on realiseerimata, lukku löömata kasumiga - täna on, aga homme ehk enam mitte. Nagu aktsiate hetkehind. Mõlemad on viimasel ajal allapoole.

Tuleb nentida, et üksnes ümberhindamistel baseeruv kasum ei näita ühe firma jätkusuutlikkust.

Ent investeeringute, sealhulgas kinnisvara ümberhindamist vastavalt turuväärtusele nõuab ju seadus? See on tõsi - Kalev täidab seadust, isegi jokk öelda oleks ilmselt ülekohus.

Samamoodi hindas oma kinnisvarainvesteeringud bilansis ülespoole Arco Vara, Tallinna börsi seni ainus kinnisvarafirma.

Kalevi jaoks pole kinnisvaraäri siiski põhitegevus, vaid üle mõistuse laienenud abimajand.

Raskemate aegade saabudes soovitavad ettevõtluskonsultandid pühenduda oma põhitegevusele, võtta muu koomale. Kinnisvaraturu paremad ajad on seks korraks kindlalt möödas.

Kui Kalevil õnnestuks praegused kinnisvarainvesteeringud ka 90 miljoni kroonise kasumiga maha müüa, oleks Kalevi aktsionäride meel ehk vähem ärev.

Ettevõte muutuks kohe vähem haavatavaks. Investorid ei nõua ju Kalevilt kinnisvarakomme, vaid ikka neid komme, mida põske pista.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing