Putin saatis eile valitsuse erru

Sirje Rank 13. september 2007, 00:00

Uueks peaministriks pakkus Putin föderaalse finantsjärelevalveteenistuse pensionieas juhi Viktor Zubkovi, kelle riigiduuma võib kinnitada juba homsel istungil.

Ei lahkuv peaminister Mihhail Fradkov ega Putin teinud saladust, et valitsuse errumineku põhjuseks on ees ootavad parlamendi- ja presidendivalimised.

Niisamuti saatis Putin 2004. aasta veebruaris enne presidendivalimisi erru Mihhail Kasjanovi valitsuse ning nimetas ametisse Fradkovi. "Ütlesin juba kevadel, et valitsuses tulevad muutused, sest on vaja peaministrit ja komandot, kes tagab valimiste läbiviimise ning läheb järgmise presidendiga edasi," kommenteeris agentuurile RIA Novosti kommunistliku partei liider Gennadi Zjuganov.

Täielik üllatus oli aga Putini valik. Alles eile kirjutas majandusleht Vedomosti Kremli allikale viidates, et esimese asepeaministri Sergei Ivanovi nimetamine uueks peaministriks on "sisuliselt otsustatud". Teine favoriit oli esimene asepeaminister Dmitri Medvedjev.

"Putin suutis meid kõiki jälle üllatada," ütles ajalehele Financial Times analüütik Sergei Markov. "Midagi ei lekkinud."

Markovi sõnul pole Zubkov ei liberaal ega "tšekist" ehk siis Putini administratsiooni kuuluvate endiste julgeolekuteenistuse töötajate konservatiivse tiiva esindaja. "Võib-olla on ta mõeldud samasuguseks tehniliseks peaministriks nagu oli Fradkov … kõik on endiselt lahtine," ütles Markov.

Sama meelt, et kõik on lahtine, olid ka teised analüütikud. "See on kõige üllatavam käik puhtalt Putini stiilis. See näitab, et peaministri tool ei olegi tingimata hüppelaud presidendiametisse," ütles mõttekoja CPI juht Aleksei Muhhin. "Sisuliselt on Putin säilitanud status quo."

"Ilmselt on tegemist üleminekufiguuriga, kes jääb ametisse kuni uue presidendi ametissepühitsemise ja uue valitsuse moodustamiseni," ütles Alfa Banki peaökonomist Natalja Orlova. "Võib-olla on see keegi, kes hoiab neli aastat koha sooja, kuni Putin naaseb," arvas ABN Amro arenevate turgude juht Zsolt Papp.

Putin ise ütles sel nädalal ajakirjanikele, et ootab võimu üleandmisega viimase minutini, et presidendina mitte oma mõjujõudu käest anda.

Venemaa börs reageeris valitsuse tagasiastumisele eile langusega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:01
Otsi:

Ava täpsem otsing