Inglismaal rahunes jooks panka

Tarvo Vaarmets 19. september 2007, 00:00

Samal ajal kui oma raha kadumise pärast mures olevate hoiustajate sabad Northern Rocki uste taga aina kasvasid, liikusid aktsiad vähemalt samasuguse hooga vastupidises suunas. Riigi neljanda laenaja aktsia süstis eelmisel reedel 31 protsenti alla, võrreldes veebruaris tehtud rekordiga oli panga väärtpaber üleeilse seisuga kaotanud oma väärtusest aga koguni 77 protsenti. Üle 150 aasta pikkuse ajalooga Northern Rock on kõige haavatavam Ühendkuningriikide pank tõusvate laenuintresside suhtes, sest 73 protsenti finantseeringutest tuleb just rahaturgudelt.

Kui Northern Rocki aktsia varises reedel, siis Rock Alliance & Leicesteri väärtpaberid prantsatasid esmaspäeval 31 protsenti põhja suunas. Kinnisvaraomanikele iga viiendat laenu andev Bradford & Bingley aktsia langes samal päeval aga 15 protsenti. Seda isegi hoolimata mõlema ettevõtte teatest, et nad omavad piisavalt raha, mistõttu ei vaja ka keskpanga hädaabi.

Kiire kukkumise ja terava tõusu vahele ei jäänud aega püsti tõusmiseks - Northern Rocki aktsia pani punuma pärast rahandusministri Alistair Darlingu eilset avaldust.

"Vajadusel korraldavad meie ja Bank of England nii, et kõik Northern Rocki deposiidid oleks garanteeritud," lubas Darling Londonis ajakirjanikele. Brittide rahandusminister lisas, et garantii laieneb ükskõik millisele sarnaste asjaoludega maksejõulisele pangale.

Viimati tõttas keskpank Ühendkuningriikide laenupakkujale appi 1973. aastal pärast kodulaenupioneeri Cedar Holdingsi kokku kukkumist.

Nii siis maksiski Alliance & Leicesteri aktsia eile pärastlõunal 765 penni ehk 27,5 protsenti enam kui esmaspäevane sulgumistase. Northern Rocki aktsiad rokkisid investorid samaks ajaks 7,5 protsenti kõrgemale ehk 302 pennini.

"Aktsiad on jätkuvalt atraktiivsed," arvas üldisest olukorrast Saksamaal tegutseva PEH Wertpapieri fondijuht Günther Gerstenberger.

"Kui aga julgust on kamaluga, siis võib pärast sellist langust hakata kokku ostma ka pangaaktsiaid," lisas Gerstenberger.

Bank of Englandi 3 miljardi naela (67,7 miljardi Eesti krooni) suuruse hädaabi põhjustatud mure Northerni Rocki finantstervise pärast on nüüdseks seega veidi lahtunud.

"Valitsuse ja Bank of Englandi ühine otsus tagada Northern Rocki klientide hoiused peaks meie arvates jahutama deposiidijooksu Northern Rockis ja süstima kindlust ka kogu süsteemi," kirjutasid Bear Sterni analüütikud eile investoritele.

Ka Ühendkuningriikide finantsjärelvalve juht Hector Sants kinnitas, et Northern Rocki deposiidid on kaitstud ja pank on võimeline täitma oma finantskohustusi.

"Probleeme ei ole selles mõttes olnud, et pank tegutseb endiselt ning hoiustajad on soovi korral oma raha kätte saanud - deposiidid on kaitstud," rääkis Sants BBC Raadio 4-le.

Northern Rockil on jaekliente sama palju kui Eestis elanikke ja neil oli juuni lõpu seisuga 24,4 miljardi naela väärtuses hoiuseid.

Merrill Lynch langetas raskustesse sattunud panga selle aasta kasumiprognoosi koguni 50 protsenti, märkides, et tulevikukasum on veidi enam kui mõistatamine.

Vaadates Northern Rocki, võiks pillata kivi kogu panganduse kapsaaeda. Pankade ärimudel on muutunud üle maailma väga agressiivseks. Konservatiivse panga puhul võiks eeldada, et kui välja antud laenude maht jõuab hoiuste mahu tasemeni, siis pank piirab laenuandmist ning ootab hoiuste lisandumist, et taas laene pakkuda. Agressiivses panganduses nii ei käituta. Kui kunded laenu ikka nõuavad, küsib pank omakorda laenu teistelt pankadelt või laseb välja võlakirju.

Nagu nüüdki juhtus, tuleb aeg-ajalt ette pankadevahelisi usalduskriise, kus mõnele pangale enam raha ei laenata. Sellisel juhul on pank hädas. Klientide hoiused on paraku pankades palju stabiilsem ressurss kui turult laenamine. Mõned pangad, nagu Northern Rock, on andnud kordades enam laene välja, kui on suudetud kaasata hoiuseid. Pangal on odavam laenata pankadevaheliselt turult 50 mln ühikut raha reklaamile ja hoiuste kindlustusele kulutamata.

Kunde puhul tuleb ju reklaami teha ning hoida üleval kontorite võrku, ressurss moodustub väikeste hoiuste tegemise tulemusena pikema aja vältel. Vanasti oli käibel reegel - ära anna pikaks ajaks laenu välja, kui raha saad kaasata lühiajaliselt. See reegel on lennanud prügikasti. Viieks, kümneks ja enamakski aastaks antakse rahulikult laene välja, leides selleks raha 30 päevaks võetud laenude näol, eeldades, et neid saab kogu aeg pikendada.

Pangad üritavad teenida erineva kestvusega raha intressierinevustelt. Juhitakse küll tähtajariski läbi kaalutud keskmise vahendite ja kohustuste sobitamise, kuid see võib tulla likviidsusriski arvelt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing