ELi Nabucco gaasijuhtmel on lootust

Sirje Rank 20. september 2007, 00:00

"Euroopa on üksmeelne oma kavatsuses selle võtmeprojektiga edasi minna, mis aitab ellu viia meie jõupingutusi gaasituru varustamise ja tarnekanalite mitmekesistamisel," ütles ELi energiavolinik Andris Piebalgs läinud nädalal Budapestis Nabucco tulevikule pühendatud konverentsil.

Koos eile avalikustatud eelnõudega ELi energiaturu liberaliseerimiseks on see torujuhe osa "uuest ajajärgust" ELi energiapoliitikas.

Uut lootust annab projektile võtmeriigi Ungari seisukohtade selginemine. Seni arvati, et Ungari eelistab Gazpromi pakutud alternatiivset torujuhtmeprojekti, mis oleks Nabucco ehitamise ja gaasiga varustamise küsitavaks muutnud. Konverentsil kinnitas Ungari peaminister Ferenc Gyurcsany selge sõnaga, et projektil on Ungari valitsuse "täielik toetus". Peaminister ei välistanud siiski ka Gazpromi projekti realiseerumist, kuna ELi kasvava gaasitarbimise katteks on vaja rohkem torujuhtmeid kui üks. "Küsimus ei ole Nabucco versus Blue Stream (Gazpromi projekti nimi - toim.)," ütles Gyurcsany.

Projekti vastu on tärganud ka ELi suurte energiakontsernide huvi. Nii Saksa RWE, mille rivaal E.ON on Läänemere gaasitoru osanik, kui ka Prantsuse Gaz de France on huvitatud Nabuccoga liitumisest, kirjutas Financial Times.

RWE Gas Midstreami juht Stefan Judisch kinnitas, et firma pürib kuuendaks liikmeks konsortsiumi, kuhu kuuluvad Austria OMV, Ungari MOL, Türgi Botas, Bulgaaria Bulgargaz ning Rumeenia Transgaz. Prantsusmaa huvi kinnitasid Budapestis nii president Nicolas Sarkozy kui ka Gaz de France'i juht Jean-Marie Dauger.

30% projekti maksumusest tuleb katta osanikel. Ülejäänu osas käivad kõnelused Euroopa Investeerimispanga (EIB), Maailmapanga, EBRD jt võimalike rahastajatega. Eile kinnitas EIB pressiesindaja Dušan Ondrejicka Äripäevale, et pank on valmis projekti rahastama. Seda erinevalt Vene-Saksa gaasitorust, millele pank laenu ei anna. "EIB saab põhikirja järgi rahastada projekte väljaspool ELi territooriumi ainult kõigi 27 liikmesriigi nõusolekul. Sel projektil seda toetust ei ole," ütles Ondrejicka.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:02
Otsi:

Ava täpsem otsing