Põneva sünnilooga ehted rändnäitusel

Tiina Kolk 21. september 2007, 00:00

"Ch?telaine'iks nimetatakse vöökaunistust," selgitas Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kuraator Kristi Paap. Ta lisab, et algselt tähendas ch?telaine lossiprouat, kellel olid võtmed vööl, aga ajapikku on selle väljendi tähendus muutunud.

"Tõlgendades ch?telaine'i" initsiaatori, tuntud ehtenäituste kuraatori ja kollektsionääri ameeriklase Helen Williams Drutt Englishi eesmärgiks on tutvustada vöökaunistuste mitmekülgset ajalugu - sotsiaalsest fenomenist moehoovuseni.

19. sajandil muutus ch?telaine'i otstarve enamasti funktsionaalse asemel ehtivaks.

Vöölt rippuvate elementide loetelu sisaldas nii praktilisi asju (võtmed, õmblustarvikute kotikesed, pitsativutlarid, käärid, korgitserid, lusikad) kui ka luksusesemeid (parfüümipudelikesed, peeglid, elevandiluust lehtedega märkmikud ja puudritoosid).

Käesolevasse projekti kutsus kuraator kõiki osalejaid isiklikult, jättes neile samas vabad käed, valimaks, kellele nad oma töö pühendavad või kes autori loomingut inspireerib.

Ehteid inspireerisid kuulsad kirjanikud, kunstnikud, poliitikud, filosoofid, muusikud, tuntud kokad ning nende kõrval ka kunstnike sõbrad, pereliikmed ja isegi muinasjutukangelased.

"Väljapanekul on iga töö kõrval lisaks autorile esitletud ka inspiratsiooniallikat (enamasti koos fotoga) ning kirja pandud kunstniku lühike kommentaar, miks ta just niisuguse taiese tegi, kuidas seda kanda jms," juhib tähelepanu Kristi Paap.

Pikemad selgitavad tekstid on avaldatud mahukas, 450leheküljelises kataloogis.

"Usun, et ka neil, kellele ehtekunst võõras, on põnev lugeda teoste sünnilugu," märgib kuraator.

"Siin väljapanekul võib näha provokatiivseid töid, samas ka väga sügava sotsiaalse alatooniga, samuti rõõmsast fantaasialennust ülevoolavaid taieseid - väga erinevaid käsitlusi ja originaalseid materjale."

Kõik eksponeeritud tööd valmisid aastatel 2002-2006 spetsiaalselt selle näituse tarvis. Esmaesitlus oli aasta tagasi Helsingis. Tallinnast kulgeb kollektsioon Kreekasse, sealt edasi Hollandi, Belgia ja Austria kaudu Ameerikasse.

Kaasakiskuva näituse vaatamiseks tuleb aega varuda, sest kaunite kunstiteoste kõrval on ka mõtlemapanevaid töid, millest ei saa mööduda vaid põgusat pilku heites.

Eesti ehtekunstnikest on esindatud Kadri Mälgu, Kristi Paabu ja Eve Margus-Villemsi tööd.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:49
Otsi:

Ava täpsem otsing